„Dbając o zdrowie, stosownie się ubieramy” scenariusz w grupie 4-latków

Wszystkie materiały w tej zakładce to teksty przesyłane przez osoby niezwiązane z Przedszkola.edu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prezentowane treści.
„Dbając o zdrowie, stosownie się ubieramy” scenariusz w grupie 4-latków
3.7
3 oceny
Oceń
Drukuj

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4 letnich „Misie”.

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4 letnich „Misie”.


Obszar z podstawy programowej:
11/1 Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń/ rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża się na niebezpieczeństwo wynikające z pogody np.: (…) nie zdejmuje czapki w mroźna pogodę.;

Cele ogólne:
- Wdrażanie do zachowań prozdrowotnych;
- Rozwijanie myślenia przyczynowo - skutkowego;
- Uświadomienie konieczności ubierania się stosownie do warunków atmosferycznych występujących o danej porze roku;
- Poznanie przyczyny przeziębienia jako następstwa niedostosowania ubioru do danej pory roku;

Cele operacyjne:
- Wykorzystuje wcześniej zdobyte informacje;
- Potrafi odczytywać za pomocą wyrazów dźwiękonaśladowczych informacje ukryte w obrazkach;
- Określa charakterystyczne dla jesieni zjawiska atmosferyczne;
- Wykonuje proste działania integracyjne oparte na śpiewie i równoczesnym wykonywaniu ruchów wynikających z treści piosenki;
- Grupuje obiekty zgodnie z podanym celem przynależności i słownie uzasadnia swoją decyzję;
- Wie, co oznacza „para” i odnajduje w zbiorach części garderoby przedmioty złożone z dwóch dopełniających się elementów;
- Doskonali orientację w schemacie własnego  ciała, kojarzy element garderoby z odpowiednią częścią ciała;
- Ćwiczy refleks i spostrzegawczość w trakcie zabawy ruchowej;
- Uważnie słucha opowiadania i wypowiada się na jego temat;
- Zna skutki niedostosowania odzieży do pory roku – przeziębienia;
- Rozumie konieczność utrzymywania odzieży w czystości;
- Ilustruje ruchem treść utworu „Praczki”;
- Porządkuje zdobytą wiedzę w trakcie rozwiązywania zagadek;
- Nakleja elementy garderoby na sylwetę chłopca w trakcie pracy plastycznej.

Metody: słowne, oglądowe, czynne, pedagogiki zabawy, M.Bogdanowicz, I.Majchrzak;

Formy aktywności dziecka: językowa, poznawcza, ruchowa i zdrowotna, artystyczna;

Forma organizacyjna: praca z całą grupą, praca indywidualna;

Pomoce dydaktyczne: plansza „Muzyczny kalendarz pogody”, płyty CD z utworami muzycznymi: „Muzyczny kalendarz pogody”, „Zła pogoda”, „Praczki”; ilustracje przedstawiające zjawiska atmosferyczne; wybrane części garderoby; ilustracje poszczególnych części garderoby; zabawka - miś; tekst dialogu z misiem (materiały własne); zagadki nt. wybranych części garderoby (materiały własne); zadanie logiczne na kartce „Jak ubrać chłopca jesienią?”; klej; wizytówki imienne.

Przebieg zajęcia:
1. Przedstawienie tematu zajęcia.
2. Powitanie piosenką „Muzyczny kalendarz pogody” – odczytywanie we właściwym (podanym przez nauczycielkę rytmie) wyrazów dźwiękonaśladowczych zapisanych w postaci symboli obrazkowych.
3. Oglądanie ilustracji prezentujących zjawiska atmosferyczne – wybór tych, które występują jesienią najczęściej.
4. Piosenka połączona z ruchową interpretacją tekstu pt.: „Zła pogoda”.
5. Wspólne oglądanie części garderoby zgromadzonych na dywanie i dokonanie klasyfikacji na te, które nosimy jesienną porą ( obrazek: deszczyk) i na te, które nosimy gdy jest bardzo ciepło ( obrazek: słońce);
6. Przypomnienie zwrotu „para” – odszukiwanie par w elementach garderoby jesiennej oraz letniej.
7. Zabawa dydaktyczna, naśladowcza: „Kto się pomyli?”- wykorzystanie ilustracji przedstawiających części garderoby: czapka –głowa, szalik – szyja, rękawiczki – ręce, buty – nogi.

Dzieci biegają w rytm muzyki w dowolnych kierunkach. Na przerwę w muzyce oglądają prezentowany przez nauczycielkę obrazek wybranej części garderoby i wskazują właściwą część ciała.

8. Spotkanie z chorym misiem – dialog z misiem – zabawką:

N: Jak myślicie dzieci, czy miś jest wesoły, czy smutny, jak wygląda?
– ma czerwony nos, smutne oczka, ma katar i kicha.

Skomentuj

Skomentuj jako pierwszy!

Tagi