Dbamy o swoje zdrowie - scenariusz zajęć w grupie 6-latków
Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

1.7
6 ocen
Komentarze (0)
Cele ogólne:
- usprawnianie narządów artykulacyjnych;
- zapoznanie z zasadami właściwego odżywiania się;
- zachęcanie do ćwiczeń gimnastycznych i ruchu na powietrzu;
- zwrócenie uwagi na znaczenie higieny osobistej oraz czystości otoczenia dla zdrowia;
Cele operacyjne – dziecko:
- zna podstawowe zasady zdrowego odżywiania się;
- rozumie, że jedzenie warzyw i owoców ma pozytywny wpływ na zdrowie;
- wie, które produkty są zdrowe i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a które można spożywać tylko czasami;
- potrafi wybrać produkty spożywcze odpowiednie na śniadanie, obiad, podwieczorek czy kolację;
- ćwiczy i porusza się w domu, sali i na powietrzu;
- rozumie znaczenie ruchu i ćwiczeń fizycznych dla zdrowia;
- wyjaśnia jak należy postępować, aby być zdrowym;
Pomoce dydaktyczne:
- opowiadanie Porządki pana Języczka, wiersz S. Kraszewskiego Dla każdego coś zdrowego, płyta CD z utworem Głowa, ramiona…, sylwety produktów żywnościowych, talerzyki jednorazowe, puzzle, skrzynia skarbów, przedmioty do skrzyni skarbów, karty pracy, rymowanka Ćwiczmy razem, kredki, ołówki,
Przebieg zajęć
1. Ćwiczenia i zabawy artykulacyjne Porządki pana Języczka – usprawnianie narządów artykulacyjnych.
Pan Języczek obudził się z samego rana. Otworzył szeroko drzwi do swojego domku. (dzieci szeroko otwierają usta) Wyjrzał na zewnątrz (wysuwają język do przodu) i rozejrzał się w prawo i w lewo (poruszają językiem w prawo i w lewo), aby zobaczyć, jaka jest pogoda. Sprawdził, czy na dachu jego domku nie obluzowały się żadne dachówki (oblizują górną wargę) i czy schody, które niedawno naprawiał, są w dalszym ciągu w porządku (oblizują dolną wargę). Wszystko było dobrze. Chciał zamknąć drzwi, ale coś je blokowało. Otwierał je kilkakrotnie (zbliżają wargi do siebie i rozciągają na boki). W końcu mu się udało. Drzwi zatrzęsły się (parskają – wykonują wibracyjne ruchy warg). Pan Języczek postanowił posprzątać w swoim domku, ponieważ mieli go odwiedzić przyjaciele. Powycierał kurze na szafie (masują językiem górne dziąsła pod wargą – usta mają zamknięte), powybierał śmieci spod łóżka (masują dziąsła na dole, za zębami – usta mają lekko otwarte), zebrał pajęczyny z sufitu (masują podniebienie – usta mają otwarte) i pozamiatał całe mieszkanie (szybko ruszają językiem w buzi w różnych kierunkach – usta mają otwarte). Otworzył okno, aby przewietrzyć (nabierają powietrza, przetaczają je z jednego policzka do drugiego). Pan Języczek bardzo się zmęczył tymi porządkami. Położył się więc na swoim łóżeczku, aby odpocząć (układają język za dolnymi zębami) i już po chwili z jego domku dochodziło ciche chrapanie (naśladują chrapanie). Ciiiiiii! (długo powtarzają słowo, na wydechu) Nie przeszkadzajmy mu. Kiedy Pan Języczek smacznie spał na dworze zbierało się na burzę. Zerwał się wiatr i drzewa szumiały coraz głośniej (naśladują szum drzew: szszszsz…). Przerażone wróble zaczęły ćwierkać ćwir, ćwir…), a kukułka nawoływała inne ptaki, aby się pochowały (kuku…). Krople deszczu uderzały o szyby (kap, kap…), a woda w sadzawce bulgotała (bul, bul, bul…). Mruczek na płocie przeraźliwie miauczał (niauuuu), a Burek szczekał przy budzie hau, hau). W oddali słychach było pohukiwanie sowy (uchuuu, uchuuu) i stukanie dzięcioła, który – zdenerwowany – coraz szybciej stukał w drzewo (puk, puk…). Małgosia uciekała przed deszczem, a jej buty tupały po kałużach (chlup, chlup). Brudna woda rozpryskiwała się wkoło (pac, pac… ). Dziewczynka była już blisko domu. Otworzyła drzwi, które przeciągle skrzypnęły (iiiiiii!), i już była bezpieczna. Z tej wielkiej radości zaczęła nucić swoją ulubioną melodię.
2. Wiersz Stanisława Kraszewskiego Dla każdego coś zdrowego
Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata,
w witaminy jest bogata!
Oprócz klusek i kotleta