„Di, di, di dinozaury gady groźne i ogromne” - scenariusz zajęć w przedszkolu
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Cele ogólne:
- zdobywa podstawowe wiadomości na temat dinozaurów;
- współpracuje z rówieśnikami;
- aktywnie uczestniczy w zabawach zaproponowanych przez nauczyciela;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- słucha, ogląda prezentację na temat dinozaurów;
- przelicza w zakresie 6;
- uczestniczy w zabawach muzyczno - ruchowych, odzwierciedla ruchem treść piosenki;
- wykonuje pracę plastyczną zgodnie z poleceniami nauczycielki, ozdabia dinozaura wg. własnych pomysłów, rysuje dodatkowe elementy;
- współdziała w zespole;
- wypowiada się na temat dinozaurów i warunków ich życia;
- rozwija motorykę małą;
- zapamiętuje tekst rymowanki, fragmenty piosenki;
- integruje się z rówieśnikami;
Metody:
- słowne,
- oglądowe,
- czynne,
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna na temat dinozaurów, magnetofon, pendrive, podkładki (tacki), obrazki dinozaurów, kasza manna, pędzelki, papierowe dinozaury, drewniane klamerki, kostka do gry, kartony, nożyczki, klej, gotowe elementy dinozaura, groch, soczewica, cekiny itp.
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie do zajęć - wysłuchanie wierszyka zagadki.
Ogon, tułów, szyja, głowa…
Postać prawie jest gotowa.
Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.
Taki duży wśród zarośli…
Pewnie byśmy za nim poszli.
Lecz to było wieki temu.
Teraz już go nie znajdziemy.
Spytasz – czemu ?
Bo wymarły.
Mam na myśli... dinozaury.
2. Oglądanie prezentacji multimedialnej pt. „Dinozaury”.
3. Rozmowa z dziećmi (podkład muzyczny) na temat oglądanej prezentacji.
Próba odpowiedzi na pytanie - Dlaczego dinozaury wyginęły?
4. Wspólna zabawa do piosenki „Di, di, di dinozaury…”. Odzwierciedlenie ruchem treści piosenki.
Di, di, di, dinozaury
To, to, to, to nie karły
Lecz, lecz, lecz duże stwory
Wręcz, wręcz, wręcz potwory
Ref. Idą dinozaury człap, człap, człap
Otwierają paszczę kłap, kłap, kłap
I zębami chrupią chrup, chrup, chrup
Wszyscy uciekajcie tup, tup, tup
Di, di, di, dinozaury
To, to, to, to giganty
Brzuch, brzuch, brzuch jak trzy szafy
I, i, i wielkie łapy
5. „Matematyczne dinozaury”. Dzieci pracują w zespołach. Każdy zespół otrzymuje „dinozaura” i drewniane klamerki. Przedstawiciel zespołu wykonuje rzut kostką. Zadaniem dzieci jest przypięcie tylu klamerek, ile oczek ukaże się na kostce.
6. Rymowanka: Dinozaury maszerują, pożywienia poszukują.
Maszerowanie w rytmie wygrywanym przez nauczyciela.
7. „Mali archeolodzy”: Dzieci pracują w zespołach. Każdy zespół otrzymuje tacki z ukrytym obrazkiem dinozaura (posypany kaszą manną) oraz pędzelki. Zadaniem zespołu jest delikatne odkrycie, jakie skarby ukryły się w „ziemi” przed milionami lat.
8. „Dinozaur z talerzyka” - praca plastyczna.
9. Podsumowane zajęć - Prawda czy fałsz? Ocenianie wypowiedzi nauczyciela:
- Dinozaury wykluwają się z jaj.
- Dinozaury można spotkać w zoo.
- Za czasów dinozaurów rosły wielkie rośliny.
- Dinozaury wyginęły ponieważ przeprowadziły się na inną planetę.
- Dinozaury były dwunożne i czworonożne.
- Nazwa dinozaur oznacza „straszne jaszczurki”.
- Za czasów dinozaurów rosły wielkie rośliny.
Opracowała: Agata Szczepaniak - Masłowska