Diagnoza dysleksji u przedszkolaków

Diagnoza dysleksji u przedszkolaków
Drukuj Skomentuj

Dysleksja to zaburzenie, które najczęściej rozpoznawane jest u dzieci w wieku szkolnym. Jednak ostatnie badania naukowców wykazały, że możliwa jest także diagnoza dysleksji u przedszkolaków! Istnieje bowiem wiele alarmujących objawów, mogących sugerować nieprawidłowości.

Dysleksja dotyka od 5 do 17 procent dzieci. Jest to zaburzenie związane z przetwarzaniem obrazu zapisanego słowa na jego brzmienie i odwrotnie. Pierwszymi niepokojącymi objawami dysleksji mogą być kłopoty z rymowaniem, mylenie podobnie brzmiących słów lub nieprawidłowa artykulacja wyrazów. Rozpoznanie tego zaburzenia następuje z reguły dopiero w szkole.

Niedawne badania amerykańskich naukowców ujawniają, że diagnoza dysleksji możliwa jest już u 4-5 latków! Odbywa się to podczas analizy aktywności mózgu dzieci. W trakcie badań sprawdzono aktywność mózgu u 36 przedszkolaków, które wykonywały czynności związane z przetwarzaniem dźwięków. Wyniki wykazały, iż większe ryzyko pojawienia się dysleksji występuje u dzieci, w których rodzinach były już przypadki tego zaburzenia. Poza tym aktywność mózgu takich maluchów była mniejsza niż ich rówieśników o podobnej inteligencji i statusie społecznym.

Warto zatem obserwować rozwój dzieci w przedszkolu, gdyż wczesna diagnoza dysleksji oszczędzi maluchom wielu stresów i frustracji podczas nauki w szkole. Szybkie wykrycie dysleksji u dzieci przynosi także dobre efekty w jej leczeniu, gdyż terapia powinna zostać rozpoczęta zanim pociecha podejmie naukę czytania.

 

Dowiedz się więcej o zjawisku dysleksji u dzieci, wejdź i zobacz: Zjawisko dysleksji

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi