Dlaczego dziecko gryzie

Mój synek ma 4 latka i od roku chodzi do prywatnego przedszkola. Wychowawczyni zwróciła mi uwagę, że Kubuś szczypie i gryzie w przedszkolu inne dzieci. W domu jest spokojnym chłopcem. Dlaczego tak jest? Jak to zmienić? Wiktor

Ewa Kowalik
specjalista

Szczypanie i gryzienie, każdy taki sposób zaczepiania kolegów i koleżanek, może być przyczyną stresów, bądź jakiejś trudnej sytuacji, z którą dziecko może sobie nie radzić. Bądź też jest to zwrócenie na siebie uwagi. Ważna jest współpraca państwa z wychowawcą w przedszkolu. Będzie on z pewnością obserwował w jakiej sytuacji, w stosunku do kogo takie zachowanie ma miejsce.  Rozmowa to kolejny krok, który należy wykonać. Dlaczego tak się dzieje, czy ta osoba sprawiła ci przykrość, czy coś cię martwi. Dziecko wyczuwa każdy stan emocjonalny rodzica, także każde unoszenie się nie pomoże lecz może doprowadzić do zamknięcia się dziecka na problem. Tablica motywacyjna to jeden ze sposobów, który można wykorzystać do nagradzania dobrego właściwego zachowania. W tym przypadku niegryzienie i nieszczypanie będzie nagrodzone punktem czy kwiatkiem. Gdy jednak takie środki nie pomogą, będzie trzeba poprosić o pomoc specjalistę - psychologa dziecięcego. Najważniejsze to rozmowa, karą się dziecka nie zjedna. Pozdrawiam.

Skomentuj

Zobacz także:

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

  • Bożena
    odpowiedz

    Małe dzieci często nie rozumieją, że takim zachowaniem jak szczypanie i gryzienie sprawiają duży ból innym. Ważne jest aby natychmiast przeprowadzić rozmowę z maluchem i na spokojnie, bez krzyku, wytłumaczyć mu co robi i jakie to ma konsekwencje. Rodzice, nie bójmy się mówić NIE. Są pewne zasady, których malec musi przestrzegać w szczególności gdy przebywa z innymi dziećmi. Czasem przez agresywne zachowania dziecko próbuje też zwrócić na siebie uwagę, może problemy dorosłych odbijają się na dzieciach, które nie potrafią sobie jeszcze z nimi poradzić samodzielnie. Pamiętajmy, że najważniejszą formą komunikacji jest rozmowa i spokojne tłumaczenie dziecku mechanizmów funkcjonowania świata w którym malec stawia swoje pierwsze kroki.