Dlaczego dziecko staje się niegrzeczne kiedy rodzina jest w komplecie

Malgorzata Riemer,

Witam. Mam problem z synkiem czterolatkiem...Kiedy jestem z nim sama jest grzeczny słucha się i nie mam z nim większych problemów, natomiast kiedy tato pojawia się na horyzoncie, w dziecko wstępuje 'diabeł'. Kompletnie przestaje się słuchać zarówno mnie - matki, jak i ojca. Jest ciężko taką sytuację wytrzymać zwłaszcza, że jest tak zawsze i od zawsze. Chcielibyśmy cieszyć się wspólnym przebywaniem, ale zwykle kończy się ono rozczarowaniem. Gdzie popełniamy błąd?

Kasia Skóra
specjalista

Myślę, że warto przyjrzeć się temu, co dziecko przeżywa. Jak ono się czuje  w środku? Co może powodować takie zachowanie?

 

Być może syn ma za mało kontaktu z tatą, co powoduje, że gdy tylko go widzi, to emocje mu puszczają i potrzebuje się niejako wyszaleć. Być może syn nie spędza czasu sam na sam z tatą i nie odnajduje się w relacji z nim.

 

W jaki sposób Państwo rozmawiacie z synem? Czy bierzecie Państwo pod uwagę decyzje syna i jego zdanie? Dziecko potrzebuje autonomii i brania pod uwagę - tak, by czuło że ma wpływ na życie rodzinne i w pewnych sprawach może decydować.

Skomentuj

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!