„Dobra rada...”- scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Temat: „Dobra rada - jeśli nie chcesz mieć problemów, szczotkuj zęby po jedzeniu!”
Cel ogólny: Usprawnianie motoryki rąk oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej
Zastosowane metody dydaktyczne: podające, eksponujące, praktyczne
Zastosowane elementy metod ( i programów) terapii pedagogicznej: kinezjologia edukacyjna
Forma terapii: indywidualna
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie
Cel: Budowanie więzi między dzieckiem, a prowadząca, wytworzenie odpowiedniej atmosfery, utrwalanie orientacji schemacie własnego ciała
Przebieg: Powitanie zabawą „Witamy się” – wskazywanie odpowiednich części ciała.
2. „Gimnastyka języka”
Cel: Usprawnianie narządów artykulacyjnych
Przebieg: Ćwiczenie języka przy lusterku. Dziecko wykonuje ćwiczenia, które demonstruje terapeuta: „Język wita się z nami (wyciągnięty język). Zawstydził się (schowany, buzia zamknięta). Już się nie wstydzi, spogląda w prawą stronę i lewą stronę. Patrzy w górę, i w dół. Spodziewa się gości, więc jeszcze raz rozgląda się. Musi posprzątać mieszkanie. Myje wszystkie ząbki (dotyka po kolei wszystkich ząbków),wyciera kurze (dotyka prawego i lewego policzka). Posprzątane. Teraz wypatrujemy gości (język wysunięty).”
Pomoce: Lusterko
II. Zajęcia właściwe
1. Woda
Cel: Przewodzenie impulsów nerwowych
Przebieg: Picie wody
Pomoce: WODA
2. Leniwa ósemka
Cel: Usprawnianie koordynacji ręka - oko
Przebieg: Samodzielne kreślenie ósemki ręką po planszy wiszącej na wysokości wzroku.
Pomoce: PLANSZA Z LENIWĄ ÓSEMKĄ
3. Historyjka obrazkowa: „Myję ząbki”
Cel: Doskonalenie umiejętności myślenia przyczynowo- skutkowego,
Przebieg: Terapeuta opowiada historyjkę, którą przerwie w 4 miejscach, aby dziecko mogło dobrać odpowiedni obrazek.
„Mały Karolek zjadł śniadanie i poszedł do łazienki aby umyć zęby. Zdjął z półki kubek, pastę i szczoteczkę. Odkręcił wodę i nalał ją do kubeczka. Jak myślisz co było dalej?
Odkręcił pastę, wycisnął trochę na szczoteczkę i zakręcił tubkę. Co teraz robi Karolek?
Szczotkuje zęby, dokładnie myje każdy ząb, na górze i na dole. Teraz Karolek... (DZIECKO DOPOWIADA)
Karolek płucze zęby wodą z kubeczka. Później płucze szczotkę i wylewa resztę wody. Wkłada pastę i szczoteczkę do kubka i odstawia na półkę.
Pomoce: 4 obrazki składające się na historyjkę
4. Moja historyjka
Cel: Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
Przebieg: Dziecko stara się samodzielnie opowiedzieć historyjkę o Karolku, korzystając z obrazków.
5. Zabawa ruchowa „myję zęby”
Cel: Świadome wyrabianie kontroli nad ruchami, doskonalenie umiejętności naśladowania ruchów
Przebieg: Terapeuta demonstruje ruchy, dziecko naśladuje jego ruchy.
6. „Pan ząbek wita dzieci”
Cel: Doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej, rozwijanie kreatywności poprzez eksperymentowanie z różnym materiałem plastycznym
Przebieg: Terapeuta demonstruje dużą kartkę z konturem zęba. Kartkę należy wykleić kaszą manną.
Pomoce: KARTA PRACY, „Ząb”, Klej, Kasza manna
7. „Co tu nie pasuje?”