„Dobrze się znamy” - scenariusz zajęć dla przedszkolaków

„Dobrze się znamy” - scenariusz zajęć dla przedszkolaków
3.0
3 oceny
Oceń

Cele:
- integracja grupy,
- kształtowanie świadomości własnego ciała,
- aktywizacja fizyczna i muzyczna,
- doskonalenie poczucia rytmu,
- rozwijanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej,
- usprawnianie dłoni poprzez wykonywanie prac plastycznych,
- wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie.

 

Przebieg zajęcia:

 

1. Powitanie śpiewem „Dzień dobry dzieci”. „Jak się masz?” - przekazywanie maskotki, wypowiadanie się dzieci na temat swojego samopoczucia.

 

2. Przywitaj się - zabawa ruchowa metodą W. Sherborne.

 

a. Powitanie różnymi częściami ciała według sygnałów nauczyciela,
b. Tunel - dzieci stają w rzędzie, przechodząc kolejno pod stworzonym tunelem,
c. Plecaki - zabawa w parach,
d. Skała - zabawa ruchowa w trójkach.

 

3. Kłębek wełny - rzucanie kłębka do kolejnych dzieci (tworzenie sieci pająka) „Lubię Cię za…….” - kolejne wypowiedzi dzieci.

 

4. „Kotki dwa” - zabawa muzyczna w parach.

 

5. „Gumoludki”- zabawa ruchowa, zmiana napięcia mięśniowego podczas tańca związana ze zmiana rytmu i tempa utworu.

 

6. Sztorm na morzu - zabawa przy muzyce z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

 

7. Wyścigi konne.

 

Dzieci siedzą na dywanie w siadzie skrzyżnym, słuchają relacji nauczyciela z wyścigów konnych i wykonują wszystkie gesty za nauczycielem:

 

Konie podchodzą do startu /wolno, miarowo uderzają dłońmi o kolana, raz w lewe, raz w prawe/ jeden kuleje /jedno dziecko uderza niemiarowo/. Bomba w górę - bum! /dzieci wyraźnie wymawiają BUM! unosząc jedną dłoń w górę/. Poszły /bardzo szybko uderzają dłońmi o kolana raz w prawe, raz w lewe/, Zakręt w prawo / ostro przechylają się w prawo nie przestając uderzać w kolana/, zakręt w lewo /przechylają się w lewo/. Przeszkoda /wymawiając HOP! Udają przeskok przez płot (ręce ułożone jak w skoku do wody)/. Konie pędzą po moście /pięściami uderzają w piersi/, po wodzie /pięściami uderzają o napuszone policzki/, rów z wodą /wymawiają PLUM! uderzając dłońmi o podłogę/. Biegną dalej /cały czas szybko uderzając dłońmi o kolana/. Meta już blisko, kto będzie pierwszy? /dzieci uderzają coraz szybciej/. Meta!

 

8. Relaksacja.

 

Kłębuszek. Dzieci leżą swobodnie w najwygodniejszej dla siebie pozycji, tzn. na plecach, brzuchu, boku i słuchają muzyki. Na sygnał muzyczny zwijają się w kłębuszek, chowają głowę, podkurczają nogi, na których zaciskają ręce. Przez chwilę trwają w tej pozycji. Powrót pierwszej melodii oznacza powrót do leżenia w pozycji wyjściowej.

 

9. Podsumowanie zajęć, ocena przez dzieci.

 

Autor: Dorota Krystkowiak

Twoje uwagi i pomysły

Tagi