Dofinansowanie do żłobka 2022 - jak je uzyskać?

Dofinansowanie do żłobka 2022 - jak je uzyskać?
Drukuj Skomentuj

Wielu rodziców może skorzystać z dofinansowania do żłobka w 2022 roku. Jak uzyskać dofinansowanie do żłobka? Jakie dokumenty są potrzebne, by uzyskać bon żłobkowy? Podpowiadamy.

Bon żłobkowy – jak go uzyskać?


Opiekunowie dziecka, które chodzi do żłobka, klubu dziecięcego bądź korzysta z opieki opiekuna dziennego, mogą uzyskać do 400 złotych dofinansowania. ZUS wnioski od takich rodziców będzie przyjmował od 1 kwietnia 2022 roku. Pieniądze trafią do rodziców z wyrównaniem w styczniu.

 

Sprawdź również: Czy warto wybrać prywatny żłobek?

 

Bon żłobkowy – ile wyniesie?

 


Dofinansowanie w ramach bonu żłobkowego wynosić będzie do 400 złotych miesięcznie, jednak nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc. W przypadku bonu żłobkowego nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.


- Dofinansowanie do pobytu dziecka będzie przez nas płacone bezpośrednio placówce zajmującej się dzieckiem a nie na konto rodzica – wyjaśnia portalowi infor.pl  Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

 

Sprawdź również: Żłobek - co trzeba o nim wiedzieć?


Jak dodała, dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym (RKO), co oznacza, że dotyczyć będzie pierwszego lub jedynego dziecka w rodzinie.

 

Bon dla drugiego i kolejnego dziecka – czy to możliwe?


Z bonu żłobkowego mogą również skorzystać rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okres, w którym dziecko chodzi do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, w którym nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka).

 

Sprawdź również: Babcia, opiekunka, a może żłobek - co wybrać?


Przypominamy jednak, że dofinansowanie dotyczy wyłącznie chodzenia do żłobka, a nie zapewnienia dziecku wyżywienia.

 

Bon żłobkowy – do kiedy?


Program dofinansowania – bon żłobkowy-  będzie obowiązywał od 1 kwietnia 2022 r. Dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!