Dogoterapia - leczenie z udziałem psa

Dogoterapia - leczenie z udziałem psa
Drukuj Skomentuj

Dogoterapia, nazywana inaczej kynoterapią czyli terapią z udziałem psa. Jest jedną z dziedzin zooterapii, metodą, która wzmacnia efektywność rehabilitacji. Jej głównym motywatorem jest odpowiednio wyszkolony pies, którego prowadzi wykwalifikowany terapeuta.

W Polsce terapia z udziałem psa stosowana jest od 1987 roku. Z roku na rok dogoterapia staje się coraz bardziej popularną metodą wspomagająca rehabilitację i edukację nie tylko dzieci, ale również dorosłych. 15 czerwca obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii.

 

Czym jest dogoterapia?

 

Dogoterapia to forma terapii, która wspomaga leczenie oraz rehabilitację z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów. Pies wpływa pozytywnie na każdą strefę życia człowieka,  przede wszystkim na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Dogoterapia ma szerokie zastosowanie. Przeznaczona jest dla dzieci niepełnosprawnych psychicznie oraz fizycznie, z dziecięcym porażeniem mózgowym, ADHD, autyzmem, zespołem Downa, niedowładami kończyn, zaburzeniami mowy i wzroku, zaburzeniami lękowymi itp. Dogoterapia wskazana może być również dla dzieci, które mają problemy w szkole czy kłopoty z rówieśnikami.

 

Pozytywne skutki terapii

 

Psy bezwarunkowo akceptują i kochają. Nie oceniają oraz nie krytykują dzieci co ważne jest w budowaniu ich pewności siebie. Pies wpływa pozytywnie na dziecko, które jest w stanie pokonać swoje wewnętrzne bariery np. wstyd czy brak pewności siebie. Między psem a dzieckiem buduje się więź, dzięki której praca ze zwierzęciem staje się dla malucha czymś radosnym i przyjemnym. Dziecko chętniej ćwiczy i wykonuje różne zadania, do których wcześniej trzeba go było namawiać. Efekty, które przynieść może dogoterapia to również: większa aktywność fizyczna, rozwój mowy, większa samodzielność.

 

 

Rodzaje dogoterapii

 

Spotkanie z psem

Dziecko dzięki wesołej zabawie z czworonogiem nawiązuje pozytywny kontakt z psem. Dziecko przyzwyczaja się do kontaktu z psem, głaszcze go, wydaje polecenia, karmi. Tego typu zajęcia mają na celu dostarczyć dzieciom pozytywnych emocji, przełamać lęk w kontaktach z innymi ludźmi oraz choć na chwilę zapomnieć o chorobach, problemach i otaczającej nas rzeczywistości. Zajęcia mają formę spotkań indywidualnych lub pracy grupowej.

 

Edukacja z psem

Zajęcia pozytywnie wpływają na sferę intelektualną i poznawczą dziecka. Ważna jest tu wiedza i umiejętności osób prowadzących. Zajęcia zwykle odbywają się w przedszkolach i szkołach. Pies motywuje dzieci do nauki, zwiększa możliwości przyswojenia wiedzy. Dziecko chętniej przyswaja wiedzę oraz zapamiętuje różne treści. Zajęcia prowadzone są w grupach lub indywidualnie.

 

Terapia z psem

Terapia z psem to ćwiczenia, które są konkretnie ukierunkowane na dany cel rehabilitacyjny. Terapia ta charakteryzuje się indywidualnym podejściem do pacjenta , do jego możliwości i potrzeb. W tym przypadku najkorzystniejsze są zajęcia indywidualne lub w bardzo małych grupach.


 

Dogoterapia prowadzone jest głównie przez stowarzyszenia i fundacje. Zajęcia z psami odbywają się również w przedszkolach, szkołach, szpitalach i innych ośrodkach. Pies, który bierze udział w terapii powinien być przede wszystkim spokojny i łagodny. Ważne jest również, by lubił on kontakt i zabawę z ludźmi. Rasy psów szczególnie polecane do dogoterapii to: Golden retriever, Labrador retriever, Nowofundland i Cavalier King Charles Spaniel.

 

Zobacz także:

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi