Dojrzałość przedszkolna

Dojrzałość przedszkolna
Drukuj Skomentuj

Wielu rodziców zastanawia się nad wyborem przedszkola i nad tym, czy znajdzie się w nim miejsce dla ich dziecka. Zanim jednak zostanie podjęta decyzja o posłaniu dziecka do przedszkola warto zapoznać się z pojęciem dojrzałości przedszkolnej.

Zgodnie z prawem do przedszkola przyjmowane są dzieci, które ukończyły trzy lata. Wtedy przyjmuje się je do najmłodszych grup. Jednak przekroczenie tej granicy nie jest równoznaczne z osiągnięciem dojrzałości przedszkolnej. Przez to pojęcie rozumiemy bowiem osiągnięcie przez dziecko odpowiedniego poziomu rozwoju emocjonalnego, fizycznego i umysłowego, dzięki któremu będzie mogło pozostać w przedszkolu i będzie w pełni uczestniczyło w zajęciach. Dziecko musi być też dostatecznie samodzielne i powinno umieć sygnalizować swoje potrzeby.

 

Kryteria dojrzałości przedszkolnej


By wiedzieć kiedy zapisać dziecko do przedszkola, należy poznać kryteria dojrzałości przedszkolnej:

Wychowanie estetyczne - dziecko nie ma problemu z postrzeganiem przyrody i zjawisk przyrodniczych, jest nastawione na gromadzenie doświadczeń artystycznych (plastycznych i muzycznych).

Wychowanie społeczno-moralne - dziecko jest samodzielne, wie jak należy się zachować względem rówieśników a także starszych osób i wykorzystuje tę wiedzę w praktyce.

Wychowanie umysłowe - dziecko umie zasygnalizować swoje potrzeby, wie jak wyrażać uczucia, jest przygotowane do poznawania otoczenia, ma wykształconą umiejętność słuchania i rozumienia dorosłych.

Wychowanie zdrowotne - maluch wie, że należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, potrafi się też poruszać po pomieszczeniach i terenie otaczającym przedszkole, umie samodzielnie jeść i przestrzega zasad higieny osobistej.

Jeśli rodzice nie są pewni czy ich dziecko spełnia powyższe kryteria mogą skorzystać z pomocy pedagoga, który przeprowadzi odpowiednie badanie. Nie będzie ono dla dziecka stresujące, gdyż najczęściej jest to forma wesołej zabawy, podczas której stawiana jest diagnoza. Jej uzupełnieniem są indywidualnie dobrane ćwiczenia, mające na celu stymulację rozwoju dziecka.

 

Adaptacja w przedszkolu

 

Warto wiedzieć, że dojrzałość przedszkolna nie pojawia się sama. By dziecko mogło ją osiągnąć i mogło łatwiej zaadaptować się w przedszkolu konieczna jest odpowiednia praca w domu. Zapomnijmy zatem o wyręczaniu pociech w codziennych czynnościach. Trzeba też przygotować malucha do zmiany otoczenia, nie zostawiajmy wszystkiego na później, gdyż będzie to dla dziecka źródło dużego stresu. Najlepiej włączyć dziecko w przygotowania - wspólne kompletowanie wyprawki, rozmowy o przedszkolu, kolegach i ciekawych zabawach oswoją je z nową sytuacją. Rodzice, wspólnie z dzieckiem, powinni odwiedzić przedszkole, aby mogło się ono zapoznać z otoczeniem. Przedszkola często organizują też zajęcia adaptacyjne, które pozwalają poznać opiekunki oraz nowych kolegów.  Dzięki temu maluch nie będzie tak bardzo przeżywał rozstania z rodzicami.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi