Domowe ćwiczenia logopedyczne

Domowe ćwiczenia logopedyczne
Drukuj Skomentuj

Domowe ćwiczenia logopedyczne to świetna pomoc w rozwijaniu sprawności narządów mowy dziecka. Takie zabawy logopedyczne można prowadzić już z trzylatkiem! Pomogą one maluchom lepiej i więcej mówić.

Domowe gry logopedyczne trzeba zacząć od ćwiczeń oddechowych. Dzięki nim dziecko nauczy się różnicować fazę wdechu i wydechu. Poza tym takie ćwiczenia to doskonała zabawa dla każdego malucha! Jedną z propozycji jest nadmuchiwanie balonika. Dziecko nie tylko zyskuje radość z posiadania takiej zabawki, ale również zwiększa aktywność płuc.

Twój maluch niechętnie się wypowiada? Zobacz jak go tego zachęcić, wejdź: Jak zachęcić dziecko do mówienia

Inną zabawą może być dmuchanie przez słomkę i przesuwanie lekkiego przedmiotu, np. piórka. Kolejnym bardzo prostym ćwiczeniem będzie gwizdanie lub ziewanie. Warto też razem z dzieckiem puszczać bańki mydlane - jest to bardzo absorbujące zajęcie, które dodatkowo zajmie naszego maluszka na dłuższy czas.

Podczas ćwiczeń logopedycznych dla dzieci nie można zapominać o ruchomych narządach mowy - języku, żuchwie, podniebieniu miękkim i ustach. Od ich sprawności zależy prawidłowa wymowa głosek. Zabawami logopedycznymi, które pomogą je wyćwiczyć są proste czynności jak cmokanie, mlaskanie, szerokie otwieranie ust, naśladowanie żucia czy próby dotknięcia językiem czubka nosa. Można również poprosić dziecko aby przed lustrem naśladowało zwierzątka, np. rybki czy ptaszka, robiąc dzióbek.

Istotne podczas zabaw logopedycznych są ćwiczenia artykulacyjne. Pomocne będzie w tym wymawianie pojedynczych głosek a także krótkich wierszyków. W takich grach można wykorzystać chociażby wiersze dla dzieci Juliana Tuwima. Jednak pamiętajmy, że ćwiczenia utrwalające prawidłową wymowę mają sens jeśli maluch nie ma problemów z artykulacją. Gdy nie wymawia np. "r" nie powinniśmy wykonywać ćwiczeń z tą głoską. W przypadku dużych problemów z wymową warto też skonsultować się ze specjalistą.

 

Maluch ma problem z jąkaniem? Zobacz jak mu pomóc, przeczytaj: Jąkanie u dzieci

Pamiętajmy, że aby utrwalić prawidłową wymowę, maluch musi się z nią osłuchać. Dlatego warto dużo czytać, śpiewać i rozmawiać z dzieckiem - oczywiście starannie wypowiadając wyrazy.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi