„Drzewa wokół nas” - scenariusz zajęć otwartych z rodzicami

„Drzewa wokół nas” - scenariusz zajęć otwartych z rodzicami
4.0
2 oceny
Oceń

Cele ogólne:
Rodzice:

 

  • stworzenie rodzicom poprzez udział w zajęciach otwartych możliwości śledzenia postępów własnego dziecka w zakresie osiągania sprawności umysłowych, ruchowych, plastycznych i muzycznych;
  • zapoznanie rodziców ze sposobami pracy n-la z ich dziećmi oraz relacjami na drodze nauczyciel – dzieci i odwrotnie;
  • uczestnictwo rodziców w zabawach wraz ze swoimi dziećmi.

 

Dziecko (3- i 4-letnie):

 

  • potrafi skupić uwagę na zajęciach w obecności swoich rodziców i rodziców innych dzieci;
  • słucha i wykonuje polecenia n-la;
  • zna podstawowe ustawienia (w kole, w rozsypce);
  • wykonuje ćwiczenia fizyczne zgodnie z instrukcją n-la;
  • wspólnie z rodzicami bierze udział w zabawie ruchowej;
  • recytuje w grupie poznane na wcześniejszych zajęciach wiersze;
  • śpiewa piosenkę i prezentuje ilustrację ruchową;
  • potrafi zakwalifikować się do odpowiedniej grupy dzieci;
  • potrafi pracować w grupie;
  • posługuje się pędzlem, kredką, nakleja;
  • zbiorowo wykonuje pracę plastyczną;
  • wie jakie zwierzęta można spotkać blisko drzewa.

 

Dziecko (4-letnie):

 

  • wie z jakich elementów składa się drzewo;
  • wie czego potrzebuje drzewo, aby było zdrowe i duże;
  • dzieli słowa na sylaby;
  • układa sylwetę z pociętych elementów i nakleja;
  • kreśli w liniaturze znaki literopodobne;
  • indywidualnie recytuje wiersze o zwierzętach.

 

Dziecko uzdolnione (5- letnie):

 

  • poznaje kształt liter D, d jak ‘drzewo’ i wykreśla je w tekście.

 

 

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.


Metody: słowna, oglądowa, ćwiczeń praktycznych, odtwarzania.

 

Pomoce:

 

  • miniaturowy model drzewa;
  • folia malarska, szary papier, krepa;
  • dekoracja sali z drzewem na I planie;
  • opaski żab i bocianów do piosenki;
  • koszyczek;
  • korony drzew z krepy dla rodziców;
  • magnetofon i płyty CD;
  • karty pracy stworzone przez n-la w 3 poziomach (przesyłki z lasu w kopertach).

 

 

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna:

 

1. Zabawa ruchowa „Ćwicz na trawie tak jak ja” – dziecko wykonuje zestaw ćwiczeń i wypowiada rymowankę.

II. Część realizacyjna:

 

1. Spotkanie przy gazetce - dziecko wypowiada się nt. budowy drzewa.

 

2. Zabawa z udziałem rodziców „Chowamy się za drzewa” – dziecko reaguje na sygnały n-la, bawi się wspólnie z rodzicami, wie jak nazywa się miejsce gdzie jest dużo drzew.

 

3. Powtórne spotkanie przy gazetce – dziecko wypowiada się nt. tego, czego potrzebuje drzewo, aby było duże i zdrowe; dzieli słowa na sylaby.

 

4. Zabawa ruchowa „Zdrowe drzewa, chore drzewa” – dziecko obrazuje ruchem.

 

5. Zabawa „Jakie zwierzęta mieszkają blisko drzewa?” – dziecko wypowiada  nazwy zwierząt i recytuje w grupie i indywidualnie poznane wiersze o zwierzątkach.

 

6. Śpiewanie piosenki „Żaby i bociany” – dziecko śpiewa, pokazuje ruchem wciela się w postać żaby lub bociana.

 

7. Podział na grupy - dziecko i rodzice losują fragmenty obrazków, siadają w wyznaczonym miejscu.

 

8. Zabawa plastyczna z udziałem rodziców (praca w grupach) – dziecko i rodzice malują pień drzewa, tworzą z krepy koronę, doklejają liście,; wybrane dzieci przyklejają fragmenty zwierząt tworząc całość sylwety; dzieci i rodzice integrują się, wspólnie się bawią.

 

9. Zabawa „Przesyłka z lasu” – praca przy stolikach na 3 poziomach

I poziom

 

  • Połącz kropki i utwórz drzewo.
  • Pokoloruj.

 

II poziom

 

  • Rysuj na drzewie zielone szlaczki (znaki literopodobne).
  • Pokoloruj.

 

III poziom

Twoje uwagi i pomysły

Tagi