Dylemat rodziców - kiedy najlepiej posłać dziecko do żłobka?

Dylemat rodziców - kiedy najlepiej posłać dziecko do żłobka?
Drukuj Skomentuj

Do niedawna żłobki kojarzyły nam się ze łzami w oczach naszych pociech, z przewlekłym katarem, czy odparzoną dziecięcą pupą. Obecnie, takie wyobrażenia nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, ponieważ maluchy znajdują się pod fachową opieką wykwalifikowanych osób. Jaki jest najlepszy czas na posłanie dziecka do żłobka? Wszystko zależy od indywidualnego położenia oraz potrzeb danej rodziny.

Pierwsze dni w żłobku będą niezwykle trudne dla naszego malucha. Dziecko silnie przeżywa wtedy rozłąkę z rodzicami. Z czasem jednak przyzwyczaja się do opieki dziennej i wśród innych rówieśników zaczyna nabywać nowych umiejętności.

 

Żłobek, a psychika dziecka

 

Żłobek to placówka przeznaczona dla dzieci w wieku od 4 miesięcy do 3 lat. Zwykle zapisy do żłobka trwają cały rok. Psychologowie jednogłośnie twierdzą, że nie warto posyłać tam pociechy zbyt wcześnie. Lepiej poczekać, aż ukończy ona 12 miesiąc życia. Zanim to nastąpi, można pozostawić dziecko pod opieką babci lub siostry. Zastanawiacie się dlaczego? Otóż, maluch przed pierwszym rokiem życia potrzebuje bliskiej osoby, która dobrze zrozumie i zaspokoi jego potrzeby. W grupie rówieśników mogą one zostać pominięte, dlatego wielu opiekunów - pomimo poprawy warunków panujących z żłobkach - zastanawia się, czy w ogóle posłać tam swoją pociechę. Specjaliści uważają, że dziecko powinno zostać przy rodzicach do 3 roku życia. Jeśli jednak żłobek okazuje się dla nich jedynym wyjściem - warto znaleźć w tej sytuacji jakieś korzystne aspekty.

 

Czas spędzony w domu z dzieckiem jest wyjątkowo pięknym doświadczeniem. Ale


Dziecko w żłobku

 

Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Do pozytywnych stron możemy zaliczyć fakt, że w grupie innych dzieci, nasza pociecha szybciej nauczy się nawiązywać przyjaźnie, dzielić zabawkami, a także radzić sobie z problemami. Obserwacja koleżanek i kolegów przyczyni się do nabycia nowych zdolności, większej pewności siebie, samodzielności oraz niezależności.

 

Z drugiej zaś strony, istnieje ryzyko, że maluch przejmie od swoich rówieśników negatywne wzorce zachowań. Dziecko uczęszczające do żłobka narażone będzie także na częste infekcje, przenoszeone przez innych wychowanków.

 

Jak wybrać najlepszy żłobek dla dziecka?

 

Aby znaleźć dobry żłobek dla malucha, należy zacząć od przeglądania ofert w Internecie i w lokalnej prasie. Dalszym krokiem będzie weryfikacja pozyskanych informacji podczas wizyty w obiekcie. Pamiętajcie, że ważne jest nie tylko wyposażenie placówki, ale również stan techniczny budynku, jego lokalizacja, obecność terenów zielonych, a także odległość od ruchliwych ulic. Miejski hałas i spaliny nie wpłyną korzystnie na rozwój Waszych pociech.

 

Wybór odpowiedniego żłobka, powinien także zależeć od odległości od Waszego miejsca zamieszkania. Im dłuższa trasa do pokonania razem z dzieckiem, tym wcześniejsze pobudki i późniejsze powroty do domu. Udając się na wizytę do obiektu, koniecznie przyjrzyjcie się warunkom panującym w salach, toaletach i na korytarzach.

 

Odwiedzając żłobek, warto zwrócić też uwagę na zachowanie opiekunek podczas pracy z maluchami oraz stosowane przez nie metody (są to najczęściej zajęcia muzyczne, ruchowe, a niekiedy ćwiczenia poprawiające koncentrację). Czasami gesty i pojedyncze słowa mogą powiedzieć najwięcej.

 

W dobrych żłobkach rodzice mogą na początku uczestniczyć w zajęciach na sali zabaw razem ze swoją pociechą. Będąc na miejscu, warto też dowiedzieć się, czy przebywające tam dziecko może mieć przy sobie coś, co kojarzy mu się z domem, a więc własny kubeczek do picia, czy ulubioną maskotkę.

 

Zanim podejmiecie decyzję o wysłaniu dziecka do żłobka, porozmawiajcie z innymi rodzicami. Nie skupiajcie się na statusie danej placówki, ale na jej metodach wychowawczych, opiece lekarskiej i ogólnych panujących w niej warunkach. Im mniejsze grupy przedszkolne, tym bezpieczniej, a im wyższe kwalifikacje pracowników, tym bardziej fachowa opieka.

 

Jak przygotować dziecko do żłobka?

 

Na początku należy zaznaczyć, że pójście do żłobka to ogromna zmiana w życiu każdego malucha. Dostosowanie się do nowego miejsca może mu zająć od kilku do nawet kilkunastu tygodni. W nowym środowisku będą się nim zajmować osoby, których jeszcze nie zna, a świat przestanie się kręcić tylko wokół niego. Twoja pociecha nie będzie jedynym podopiecznym w żłobku.

 

Jak zatem ułatwić maluchowi adaptację w nowym miejscu? Spróbujcie najpierw pobawić się z nim w rozstania i powroty. Warto włączyć w tę zabawę innych członków rodziny, którzy będą zostawać z dzieckiem w różnych odstępach czasu, kiedy Wy pójdziecie po coś do pokoju i powrócicie. Postarajcie się wprowadzić wcześniej dziecko w reguły tej zabawy, opisując po kolei, co za chwilę się wydarzy. Zatrzymajcie się przy temacie rozłąki i pochwalcie malca za to, że tak grzecznie na Was czekał. 

 

Nie przedstawiajcie żłobka jako szczęśliwej krainy, pełnej bawiących się dzieci. Nawiązujcie raczej do panującej tam rzeczywistości. Powiedzcie maluchowi, że będzie tam dużo nowych kolegów, panie, które się nim zaopiekują, a także mnóstwo zabawek. Zaznaczcie też, że będzie musiał grzecznie poczekać, aż po niego przyjdziecie. Na tym etapie, bardzo ważne jest uprzedzanie dziecka, czego może się spodziewać. 

 

Kiedy dojdzie juz do rozstania z dzieckiem, nie mówicie, że zaraz wrócicie, jeśli macie zamiar przyjść po niego dopiero za 6 godzin. Nieprawdziwe komunikaty wzbudzą tylko niepotrzebny niepokój.

 

Na koniec jeszcze jedna wskazówka. Nie wymykajcie się po cichu ze żłobka, myśląc że Wasz maluch tego nie widzi, ponieważ fakt, że Was nie ma dotrze do niego szybciej, niż się Wam wydaje. Dlatego, zawsze żegnajcie się z dzieckiem, kiedy gdzieś wychodzicie. Przed planowanym wyjściem koniecznie poinformujcie pociechę, kiedy wrócicie, np. przed obiadem, po spacerze, po podwieczorku. Przytulcie malca, ale nie przedłużajcie pożegnania. Pamiętajcie, że stanowczość i konsekwencja rodziców znacznie ułatwią życie dziecku.

 

Moment przekroczenia przez malucha progu placówki jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny, dlatego sprawdź

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi