Dynia - co jest w środku? - scenariusz dla dzieci w przedszkolu

Dynia - co jest w środku? - scenariusz dla dzieci w przedszkolu
5.0
1 ocena
Oceń

Konspekt zajęć

 

Prowadzenie zajęć: Aleksandra Rozmus-Kubeczko

Czas trwania zajęć: 40 minut.

Temat zajęć: Dynia – co jest w środku?

Grupa: 4-latki, 16 uczniów.

 

I. Cele ogólne:

 

Budzenie szacunku do pracy ludzkiej. Wzbogacenie słownictwa dzieci o nowe warzywa. Promowanie zdrowego stylu życia. Uczestnictwo w zabawach ruchowych. 

 

II. Cele szczegółowe:

 

Dziecko:

- jest świadome celowości uprawy warzyw

- zna i stosuje niektóre nazwy warzyw i owoców dyniowatych (dynia, cukinia, kabaczek, melon, ogórek, arbuz)

- rozumie potrzebę spożywania warzyw surowych i gotowanych

- przestrzega podstawowych zasad higieny

- chętnie uczestniczy w zajęciach badawczych oraz ćwiczeniach ruchowych z wykorzystaniem dyń

 

III. Metody i techniki:

 

oglądowa, słowna, czynna

 

IV. Formy:

 

indywidualna, zbiorowa

 

V. Środki dydaktyczne:

 

Ilustracje przedstawiające warzywa i owoce (dynia, melon, cukinia, kabaczek, ogórek), duży talerz, nóż, piosenka z CD „Zbiory z ogrodu”, mini-dynie ozdobne – 16 szt.

 

VI. Przebieg zajęć:

 

1. Przywitanie wierszem „Usiądziemy”.

 

2. Słuchanie piosenki z CD nr 1, Kolorowe karty, „Owoce i warzywa”. Omówienie treści piosenki, zapoznanie dzieci z wyglądem i sposobem wykorzystania dyni.

 

3. Burza mózgów – co dynie mają w środku.

Dzieci widzą przed sobą na stoliku różne rodzaje dyni. Ich zadaniem jest odgadnąć co dynia ma w środku, jakiego jest koloru, czy po rozcięciu coś się z niej wyleje, czy jest w środku twarda czy miękka. Nauczyciel po kolei przecina na pół dynie różnych rodzajów, kolorów i kształtów (ozdobna, jadalna, ogrodowa, makaronowa, piżmowa, zwyczajna) 

Dzieci potrafią wymienić różnice między rodzajami dyni, podają propozycje wykorzystania dyni w sposób jadalny).

 

4. Dynia krąży w koło.

Zabawa w kole na podłodze. Dzieci śpiewają piosenkę: „O jak miło i wesoło, kiedy dynia krąży w koło, dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam” kilka razy. W dłoni chowają mały klocek w kształcie dyni. Przekazują go sobie w rytmie piosenki. Zabawa kończy się gdy dyniowy klocek okrąża całe koło i wraca do pierwszej osoby.

 

5. Rozmowa kierowana - omówienie kolejnych etapów zaprawiania dyni, oraz rozmowa dotycząca pracy osób związanych z tą czynnością.

 

6. Dyniowe zabawy ruchowe:

a)  ćwiczenie równowagi

Dzieci dzielą się na 2 drużyny. Ustawiają się w dwóch kolejkach. Pierwsze osoby z drużyny otrzymują tacę bez brzegów oraz małą dynię. Konkurencja polega na tym by przejść ustaloną trasę z jak najmniejszą ilością upadków dyni z tacy. Nie liczy się czas, a pokonanie trasy z dynią na tacy. Konkurencję powtarzają wszystkie dzieci w obu grupach.

b) ćwiczenie celności

Będąc podzieleni na 2 grupy ustawiamy się w dwóch kolejkach. Wyznaczone jest miejsce rozpoczęcia celowania. Pierwsze dzieci otrzymują dynię. Na końcu odcinka są umieszczone kręgle (po 6 dla każdej drużyny). Każde dziecko z grupy próbuje tak celnie uderzyć w dynię by przewróciła ułożone kręgle. Konkurencję powtarzają wszystkie dzieci w obu grupach.

c) slalom dyniowy

Dzieci podzielone na 2 grupy toczą po kolei dynię (każda drużyna ma swoją dynię) po podłodze między pachołkami za pomocą ręki. Konkurencję powtarzają wszystkie dzieci w obu grupach.

 

7. Degustacja wysuszonych pestek dyni.

 

8. Podsumowanie zajęć i podziękowanie za wspólną zabawę.

 

Autor: Aleksandra Rozmus-Kubeczko

Twoje uwagi i pomysły

Tagi