Dzieci i zwierzęta

Dzieci i zwierzęta
Drukuj Skomentuj

Zwierzęta takie jak pies czy kot uznawane są na najlepszych przyjaciół człowieka, ale czy dziecka także? Nasi czworonożni pupile z pewnością nie lubią ciągania za ogon czy uszy dlatego też warto od najmłodszych lat uczyć dziecka szacunku do zwierząt.

Nasz pies czy kot może stać się najlepszym przyjacielem dziecka jeśli wpoimy mu kilka zasad. Najważniejsze aby dobre rady dawane naszemu dziecku były poparte własnym przykładem dlatego wiec gdy uczymy czegoś sami także postępujmy adekwatnie do udzielanych rad. Zwracajmy uwagę również na zachowanie dzieci. Jeśli nasi podopieczni robią krzywdę zwierzakowi np. poprzez ciągnięcie za ogon czy bicie należy natychmiast zareagować.

Istnieje kilka zasad, które przestrzegane przez małego posiadacza zwierzątka gwarantuje obustronne zadowolenie zarówno dziecka jak i pieska bądź kotka. Każdy zwierzak odczuwa ból, dlatego też należy kategorycznie zaznaczyć dziecku że nie wolno ciągać, kopać ani bić naszych pupili. Czworonożni przyjaciele potrzebują przestrzeni dlatego też dzieci nie mogą zamykać kota do pudełka a psa przywiązywać do krótkiej smyczy. Zaproponuj dziecku spacer z psem na łące, gdzie oboje będą mogli wybiegać się i wyszaleć. Pamiętajmy także, że każde zwierze ma swoje potrzeby, dlatego też kot może ostrzyć pazury o meble a pies może podkradać jedzenie zostawione na wierzchu. To wynika z natury zwierząt i nie możemy mieć o to do nich pretensji. Podobna sytuacja jest z potrzebami fizjologicznymi. Jeśli dziecko nie wyjdzie z psem na spacer a kotek nie będzie miał świeżego piasku w kuwecie może zdarzyć się, że zwierzak załatwi swoją potrzebę fizjologiczną w domu.

Zobacz także: Dobre nawyki u dzieci

Zwierzęta mają swoje uczucia tak jak ludzie i długa rozłąka z właścicielem źle wpływa na psa lub kota. Zanim weźmiemy zwierzątko do domu należy uświadomić domownikom, że pies nie jest zabawką. Decyzja musi być przemyślana i za opiekę na czworonogiem musi ponieść odpowiedzialność cała rodzina. Uświadom dziecku, żeby pamiętało o uczuciach zwierzaka i bawiło się z nim w miarę możliwości jak najczęściej. Każde zwierzę potrzebuje jasnych reguł dlatego też jeśli zabraniamy psu wchodzić na stół należy tego bezwzględnie przestrzegać. Jeśli rodzic zabrania a dziecko pozwala wchodzić na stół zwierze jest zdezorientowane. Należy wytłumaczyć to dokładnie dziecku i jasno powiedzieć, że jeśli obowiązuje jakaś zasada to wszyscy domownicy jej przestrzegają.

Przeczytaj również: Jak reklama wpływa na dziecko

Bardzo ważną zasadą, której dziecko powinno przestrzegać to traktowanie zwierzaka jako żywą istotę a nie jako przedmiot. Biorąc pieska czy kotka pod wspólny dach trzeba opiekować się nim a także wziąć za niego odpowiedzialność. Tak samo jak rodzice, tak i dziecko jest odpowiedzialne za czworonożnego przyjaciela. Musimy uświadomić dziecko, że opieka nad zwierzątkiem to zarówno przyjemności takie jak wspólna zabawa, przytulanie ale także obowiązki jak wyprowadzanie na spacer czy karmienie.

Zbliżają się urodziny Twojego dziecka i nie wiesz jak zorganizować wieczór aby dzieci miały wspaniałą zabawę? Przeczytaj: Pomysł na przyjęcie urodzinowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi