Dzieci lubią bajki najbardziej na świecie!

Dzieci lubią bajki najbardziej na świecie!

Scenariusz sytuacji edukacyjnej w grupie 4 – 5 latków rozwijającej umiejętności językowe dzieci.

Cele ogólne:

  • bogacenie słownika dzieci poprzez zapoznanie ze znaczeniem słowa „rekwizyt”;
  • kształcenie umiejętności wypowiadania się na temat określony (treść bajki);
  • wyzwalanie twórczej aktywności dzieci poprzez tworzenie nowego zakończenia znanej bajki;
  • doskonalenie analizy myślowej w trakcie rozwiązywania zagadek;


Cel operacyjny:

  • dziecko układa historyjkę obrazkową dostosowaną do swoich możliwości;


Metody:

  • czynna - zadań stawianych do wykonania;
  • słowna;
  • percepcyjna;


Formy pracy: z całą grupą, w zespołach, indywidualna;

Pomoce: maskotka, płyta CD, papierowe walizki z imionami dzieci, teksty zagadek, ciastka - pierniki, worek, pantofelek, wędka, kaseta z nagraniami, sylweta wróżki, papierowe okulary, siedem sylwet krasnali, puzzle, historyjka obrazkowa „Królewna Śnieżka”;

Przebieg:

1. Zabawa wprowadzająca - rundka po kole „Kiedy się nudzę, to …” - dzieci kończą zdanie, wymieniając różne sposoby spędzania wolnego czasu;

2. Wyprawa do Bajkolandii przy muzyce „Witajcie w naszej bajce”:

  • odnalezienie walizek z własnym imieniem;
  • przystanek „Zagadkowo” - rozwiązywanie zagadek dotyczących wybranych bajek:

- „Alladyn”
- „Calineczka”  zagadka słowna
- „Kopciuszek”
- „Złota rybka” „Czarodziejski worek” (pantofelek, wędka)
- „Jaś i Małgosia” zagadka smakowa (piernik)
- „Czerwony Kapturek”
- „Kot w butach” zagadki słuchowe;

  • przystanek „Wróżkowo”:

- prezentacja sylwety wróżki;
- wręczenie „magicznych okularów”;
- ćwiczenie twórcze - wymyślanie innego zakończenia bajki „Czerwony Kapturek”, do której wkroczyła „moc” wróżki np. wilk był dobry, wilk zachorował itp.

  • przystanek „Krasnoludkowo”:

- odszukanie w sali krasnali (określenie położenia względem innych przedmiotów z użyciem określeń nad, pod, obok, między itp.;
- przeliczanie krasnali i określenie z jakiej pochodzą bajki;
- układanie w grupach puzzli prezentujących rekwizyty z bajki „Królewna
Śnieżka” (jabłko, lustro, las, chatka);
- zabawa ze śpiewem „Krasnoludek”;
- prezentacja historyjki obrazkowej do bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” z pomieszanych obrazków;
- określenie przez dzieci związków przyczynowo - skutkowych;

  • przystanek „Pracusiowo”:

- praca indywidualna - układanie historyjki obrazkowej „Królewna Śnieżka” ukrytej w walizkach.
4 latki - 3 elementy
5 latki - 4 elementy

Autor: Beata Lewicka

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi