Dzieci z Ukrainy w przedszkolu - nawet 5 tys. złotych dotacji

Dzieci z Ukrainy w przedszkolu - nawet 5 tys. złotych dotacji
Drukuj Skomentuj

Rząd zapowiedział, że możliwe jest, iż pojawi się nowa dotacja. Ma ona dotyczyć dzieci z Ukrainy w polskich przedszkolach. Może ona wynieść nawet 5 tys. złotych.

Ukraińskie dzieci w przedszkolu - dotacja


Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski pod koniec marca informował, że do polskich placówek oświatowych zapisanych jest  sto kilkanaście tysięcy dzieci z Ukrainy. "Przewidujemy dodatkową dotację na dziecko ukraińskie w przedszkolu. Prawdopodobnie będzie to ok. 5 tys. złotych na jedno dziecko" – informował Dariusz Piontkowski. Dodał również, że trwają konsultacje z Ministerstwem Finansów, a planowane są również rozmowy z samorządowcami.

 

Czytaj także: 500 plus dla dzieci z Ukrainy - jak złożyć wniosek?

 

6 godzin polskiego dziennie dla Ukraińców


Resort zaleca, by nieznający polskiego uczniowie z Ukrainy byli w pierwszej kolejności trafiali do oddziałów przygotowawczych, gdzie będą mogli zaaklimatyzować się i poznać obcy język. "Zakładamy, że będzie minimum 6 godzin tygodniowo polskiego" – mówił Piontkowski.

 

Dzieci z Ukrainy w przedszkolu – podstawa prawna


W Dzienniku Ustaw z 21 marca opublikowano rozporządzenie o nauce dzieci ukraińskich. Dopuszcza ono zwiększenie w roku szkolnym 2021/2022 liczby dzieci w oddziałach w przedszkolu, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i w oddziałach klas I–III szkół podstawowych.

 

Sprawdź również: Współpraca polsko - ukraińska Teatr Andersena w Lublinie


Do tej pory w oddziale przedszkola mogło być 25 dzieci. Rozporządzenie dopuszcza przyjęcie trojga dodatkowych dzieci uchodźców z Ukrainy. Rozwiązanie to dotyczy także oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Regulacja zakłada również podobne rozwiązanie dla szkół podstawowych. Przepisy dopuszczają zwiększenie liczby uczniów w tych klasach powyżej 25 osób – o 4 uczniów będących obywatelami Ukrainy (dopuszczalna liczba uczniów w tych oddziałach nie może przekraczać 29)

Źródło: Infor


Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!