Dziecko bije się po głowie. Jak reagować?

Dziecko bije się po głowie. Jak reagować?
Drukuj Skomentuj

Twoje dziecko bije się po głowie? Uderza o szczebelki łóżeczka albo o ścianę? Choć takie zachowania u rodziców mogą wywoływać przerażenie, w wielu przypadkach jest to naturalny etap rozwojowy dzieci. Przeczytaj, dlaczego dziecko bije się po głowie oraz jak reagować w takich sytuacjach.

Dziecko bije się po głowie - czy to normalne?


Wbrew pozorom, bicie się po głowie przez dziecko nie zawsze jest objawem zaburzeń rozwojowych ani emocjonalnych. Takie zachowania pojawiają się u niektórych dzieci w wieku ok. 1,5-2 lat oraz ustępują w okolicy 3 roku. Częściej zdarza się u chłopców. Dziecko bije się po głowie epizodycznie lub codziennie, czasem o podobnych porach dnia.

Jeśli poza biciem się po głowie dziecko nie przejawia niepokojących zachowań, samo to zachowanie nie świadczy o zaburzeniach rozwojowych. Bicie się po głowie jest sposobem dziecka na pokazanie, że coś mu nie odpowiada albo czegoś potrzebuje. Najczęściej dziecko odreagowuje w ten sposób napięcia emocjonalne, których nie umie jeszcze zrozumieć, nazwać ani odreagować w inny sposób.

 

Może zainteresuje Cię też: Kiedy dziecko bije inne dzieci. Sposoby na opanowanie agresji

 

Jak reagować w momencie, gdy dziecko bije się po głowie?


Zachowaj spokój. I choć może to być trudne w tej sytuacji, pamiętaj: gwałtowna reakcja, krzyk, zdenerwowanie mogą sprawić, że dziecko poczuje jeszcze większe napięcie. W tej sytuacji:

 

  1. Upewnij się, że dziecko jest bezpieczne - np. nie ma zagrożenia, że wypadnie z łóżeczka albo coś sobie zrzuci na główkę.
  2. Stonuj swoją reakcję, starając się poświęcić sytuacji jak najmniej uwagi. Skupianie się na tym, że dziecko bije się po głowie, może albo wzmocnić u niego te zachowania, albo przełożyć się na inne niepożądane nawyki (np. ssanie kciuka). Odpuść też sobie tłumaczenia w danym momencie, że tak “nie wolno” - dziecko, które jest bardzo rozemocjonowane, nie zapamięta z Twojej przemowy ani słowa.
  3. Zaproponuj inne rozwiązanie. Jeśli uda Ci się złapać kontakt wzrokowy z dzieckiem, możesz pokazać, jak inaczej odreagować emocje (np. “Widzę, że jesteś zły. Kiedy ja się złoszczę, zaciskam pięści i tupię, o tak. Chcesz spróbować?”). Nie zmuszaj go jednak do tego zachowania, a jeśli nie reaguje na Twoje słowa - daj mu chwilę na uspokojenie się.
  4. Postaraj się znaleźć przyczynę tego zachowania. Zastanów się, jakie potrzeby odczuwa w tej chwili dziecko i jak możesz pomóc mu w ich spełnieniu.

 

Co robić, jeśli dziecko bije się po głowie codziennie?


Bywa, że bicie się po głowie jest zachowaniem epizodycznym. Jeśli jednak zauważasz, że dziecko bije się codziennie, uważnie je obserwuj.

 

Obserwacja dziecka

 

Zwróć uwagę, czy dziecko bije się o stałych porach dnia albo w podobnych okolicznościach. Ułatwi Ci to określenie przyczyny, dla której maluch się tak zachowuje. Najczęstszymi powodami są:

 

  • próba uspokojenia się - zwłaszcza, jeśli dziecko bije się po głowie codziennie wieczorem albo po intensywnym dniu. Jak reagować? Postaraj się, by Wasze wieczory pomogły mu się zrelaksować, wyciszyć. Sposobem może być kąpiel przy przygaszonym świetle, słuchanie spokojnej muzyki, masaże w łóżku, śpiewanie kołysanek, przytulanie się, czytanie książki, itd.

  • uczucie złości, frustracji - młodsze dzieci mogą reagować w ten sposób na negatywne emocje, nie znając innych sposobów na odreagowanie ich. Dlatego pomagaj maluchowi rozładowywać energię na bieżąco - biegając, skacząc, tańcząc. A w momencie, gdy widzisz, że dziecko zaczyna się złościć, pokaż mu inne sposoby na odreagowanie jej, np. tupanie, zaciskanie piąstek, darcie kartek, itd.

  • nuda, próba zwrócenia na siebie uwagi - bicie się po głowie może być sygnałem dla rodziców, że dziecko ma potrzebę wspólnej zabawy, potrzebuje zajęcia się nim; albo też potrzebę czułości, chce być przytulone. Dlatego upewnij się, że dziecko ma wystarczająco dużo bodźców do rozwoju i nauki, że jego ciekawość oraz potrzeba zabawy jest w ciągu dnia zaspokajana.

  • ból - czasem dziecko bije się po głowie, w ten sposób sygnalizując, że czuje ból, np. głowy, ucha, brzucha, gardła. Bicie się po głowie może być też reakcją na ząbkowanie. W tej sytuacji należy zadbać o zdrowie dziecka, umożliwić mu odpoczynek i pomóc się uspokoić, np. tuląc go.

 

Inne niepokojące zachowania

 

Obserwując dziecko, zwróć też uwagę, czy biciu się po głowie towarzyszą inne zachowania niepokojące. Przykładowo, sprawdź, czy dziecko prawidłowo nawiązuje kontakt wzrokowy, reaguje na widok osoby znanej sobie, jak też czy chodzi samodzielnie, czy mówi pierwsze słowa itp. Jeśli zauważysz u dziecka objawy świadczące o tym, że być może jego rozwój nie przebiega prawidłowo, zgłoś się do specjalisty.

 

 

Może zainteresuje Cię też: Wysoko Wrażliwe Dziecko (WWD) - po czym je rozpoznać?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi