Dziecko boi się samo spać

Olga,

Dzień dobry, moja córka ma 4 lata i nie chce spać sama. Nie pomaga siedzenie przy jej łóżku ani czytanie bajek. Kiedy wychodzę z pokoju od razu zanosi się płaczem i przybiega do sypialni mojej i męża. Wiem, że już czas, aby odzwyczaić ją od tego nawyku, lecz ostatnio cały czas mała zasypia z nami. Kiedy ją pytam, czy się czegoś boi, mówi, że widzi potwory. Jest na to jakiś sposób?

Kasia Skóra
specjalista

Nie jest odgórnie powiedziane w jakim wieku dziecko powinno zasypiać samo w swoim pokoju, w swoim łóżku i przesypiać do rana bez żadnej pobudki. To jest indywidualne, zależne od dziecka. Nieraz dzieci przez jakiś okres zasypiają same w szybkim czasie, a potem przychodzi czas, że zupełnie same sobie nie radzą – może to być przejściowe.

 

Być może córka potrzebuje Państwa bliskości, przytulenia, rozmowy przed snem. Może tak być, że wyobraża sobie jakieś stwory i nie może poradzić sobie z wyobrażeniami samodzielnie. Może córka chciałaby spać przy zapalonym świetle, może chciałaby spać razem w pokoju z Państwem (w swoim łóżeczku).

 

Zdaje sobie sprawę, że może dla Państwa nie jest to łatwe, bo potrzebujecie Państwo czasu dla siebie, odpoczynku i chcielibyście też, aby w tej kwestii córka nabyła już samodzielności. Jednak być może jej potrzeby są na ten moment inne?

 

Nie naciskałabym zbytnio na córkę, a poszła za jej potrzebami. Stopniowo rozmawiałabym z córką pytając, z czym ma trudność przy zasypianiu, czemu woli przychodzić i spać z Państwem. Być może nie wyjdzie to przy pierwszej rozmowie, być może dopiero po kilku dniach, czy tygodniach.

 

Patrząc oczami córki może być tak, że zasypianie z Państwem daje jej silne poczucie bezpieczeństwa, ciepła, opieki, bliskości, nawiązywania i podtrzymywania więzi, a to bardzo ważne u dzieci kilkuletnich. 

Skomentuj

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!