Dziecko i komputer

Dziecko i komputer
Drukuj Skomentuj

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, że zbyt długie przesiadywanie przed ekranem komputera jest szkodliwe szczególnie w przypadku dzieci. Nie trzeba zabraniać podopiecznym korzystania ze sprzętu elektronicznego. Jednak warto zwrócić uwagę dzieci na zasady bezpiecznego korzystania z komputera.

Gry komputerowe dla dzieci


Liczne programy oraz gry komputerowe dla dzieci mają walory edukacyjne. Korzystanie z komputera przez podopiecznych może rozwijać pamięć wzrokową oraz spostrzegawczość i orientację. Ogrom możliwości komputera są niemalże nieograniczone jednak często zapominamy o tym, że tego typu umiejętności dziecka można spokojnie rozwijać w realnym świecie. Poprzez ciekawe zabawy dla dzieci możemy równie skutecznie rozwijać maluchy poprzez np. czytanie książki, układanie puzzli, rysowanie i malowanie.

Zbliżają się ferie zimowe. Czy masz już pomysł jak zaplanować dziecku niezapomniany wypoczynek? Przeczytaj: Ferie zimowe dla dzieci

 

Komputer a dziecko


Z przeprowadzonych badań wynika, że komputer dla dzieci może być bardzo szkodliwy. Korzystanie z komputera przez maluchy może wpływać na zachowanie a także rozwój dziecka. Co więcej spędzanie przez ekranem monitora wielu godzin dziennie może nawet prowadzić do problemów z nauką i relacjami interpersonalnymi. Częstym odnotowywanym przypadkiem w statystykach jest fakt, że dzieci naśladują agresywne zachowania z gier komputerowych a świat multimedialny staje się dla nich bardziej atrakcyjny niż rzeczywistość. Korzystanie z komputera prowadzi także do późniejszych wad postawy oraz pogorszenia wzroku.

 

Zasady bezpiecznego korzystania z komputera


Nie ma takiej potrzeby aby całkowicie zabraniać dziecku korzystania z komputera. Jednak powinno się wytłumaczyć maluchowi jak szkodliwe jest zbyt długie przesiadywanie przed ekranem monitora. Przekaż dziecku zasady bezpiecznego korzystania z komputera aby zakorzenić u malucha zdrowe nawyki.

Zobacz także: Dobre nawyki u dzieci

Najważniejsze zasady korzystania z komputera przez dzieci:

 

  • Bądź przy dziecku podczas gdy korzysta ono z komputera. Staraj się często rozmawiać z maluchem na temat rozróżnienia fikcji od rzeczywistości aby nauczyło się poznawać różnice.
  • Określ czas ile podopieczny może korzystać z komputera. Jednorazowe przebywanie malucha przed ekranem monitora to maksymalnie 30 minut.
  • Zanim dasz dziecku grę komputerową lub stronę internetową zwróć uwagę czy jest dostosowana do wieku dziecka.
  • Nie pozwól aby korzystanie z komputera przez dziecko stało się nagrodą za np. dobre sprawowanie. Komputer stanie się wtedy dla dziecka bardziej pożądanym.
  • Zawsze proponuj dziecku inne formy spędzania wolnego czasu. Zabierz je na spacer, przygotuj razem z dzieckiem posiłek lub zaplanuj domowe zajęcia plastyczne. Korzystanie z komputera nie może się stać jedyną formą odpoczynku i zabawy dla dzieci.


Nie tylko korzystanie z komputera szkodzi dziecku. Przeczytaj także: Wpływ telewizji na rozwój dziecka

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi