Dziecko na kwarantannie - co robić?

Dziecko na kwarantannie - co robić?
Drukuj Skomentuj

Pandemia koronawirusa wszystkim nam wdaje się we znaki. Nasze życie nie jest już tak beztroskie jak dawniej. Każdy z nas boi się o zdrowie zarówno swoje, jak i swojej rodziny. Dziecko, które chodzi do przedszkola czy szkoły, narażone jest na kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Bliskie przebywanie z taką osobą bardzo często kończy się kwarantanną. Co robić, gdy dziecko jest na kwarantannie?

 

Teleporada z lekarzem POZ


Przede wszystkim warto skorzystać z porady telefonicznej. Choć dzieci przechodzą zakażenie lekko, to u niektórych z nich mogą nasilić się takie objawy choroby jak:


•    kaszel
•    katar
•    gorączka
•    utrata węchu i smaku
•    biegunka
•    a także przekrwienie błony śluzowej nosa i bóle głowy

 

Czytaj również: Dziecko z katarem w przedszkolu a koronawirus


W przypadku wystąpienia powyższych objawów, warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Podczas tej rozmowy lekarz podejmie decyzję o tym, czy skierować dziecko na test.

 

Internetowe Konto Pacjenta – sprawdź, czy jesteś na kwarantannie


Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dzięki której pacjent może szybko i bezpiecznie sprawdzić informacje o zdrowiu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która go do tego upoważniła. Każde dziecko, które posiada PESEL, posiada IKP, a dostęp do niego ma rodzic.


Można tam sprawdzić, czy dziecko jest skierowane na kwarantannę.

 

Kwarantanna i izolacja


Gdy dziecko jest skierowane na kwarantannę lub izolację (przez inspekcję sanitarną lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej) jest ono w myśl przepisów ustawy zasiłkowej, uznawane za chore. Rodzic może zatem ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

 

Czytaj również: Nauczyciel na kwarantannie - co z wynagrodzeniem?

 

W przypadku,  gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego niezdolność do pracy z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ani decyzji inspektora sanitarnego o poddaniu członków rodziny kwarantannie, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

 

Jak uzyskać zasiłek opiekuńczy na dziecko?


Od 24 października 2020 r. podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest oświadczenie ubezpieczonego o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

 

Czytaj również: 500 plus a koronawirus - kto dostanie pieniądze?


Oświadczenie powinno zawierać:

•    imię i nazwisko ubezpieczonego,
•    numer PESEL ubezpieczonego, jeśli go posiada,
•   dane dziecka lub innego członka rodziny pod opieką, który odbywa obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych: imię i nazwisko, numer PESEL, jeśli go posiada,
•  dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia,
•    podpis ubezpieczonego.

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!