Dziecko uzależnione od telefonu - co robić?

Dziecko uzależnione od telefonu - co robić?
Drukuj Skomentuj

W dobie pandemii, uzależnienie od telefonu jest coraz częstszym zjawiskiem. Już najmłodsze dzieci potrafią buntować się, gdy zabraniamy im korzystania z telefonu, tabletu  czy komputera. Co robić, gdy dziecko zamiast spędzać wolny czas z najbliższymi, woli przeznaczać go na używanie smartfona?Uzależnienie od telefonu – objawy

 

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko jest uzależnione od telefonu, zwróć uwagę na to, czy twoje dziecko:


1.    Potrafi rozstać się z telefonem. Jeśli wykonuje z nim nawet najprostsze czynności oraz nie potrafi oderwać się od ekranu nawet w momencie przechodzenia przez pasy – powinieneś bardziej się tym zainteresować.


2.    Jest rozdrażnione, gdy chcesz ograniczyć mu dostęp do urządzenia.


3.    Jest cały czas jest w gotowości, by odpisać na smsa, wiadomość na czacie lub odebrać telefon.


4.    Zaniedbuje swoje codzienne obowiązki na rzecz korzystania ze smartfona.


5.    Na rzecz korzystania z komórki rezygnuje ze swoich pasji, hobby, dodatkowych zajęć.


6.    Korzysta ze smartfona na tyle często, by przestać o siebie dbać, nie wysypiać się.

 

Czytaj również: Przedszkole Montessori - co warto wiedzieć?

 

Dziecko uzależnione od telefonu – pomoc


Po pomoc warto zgłosić się wtedy, gdy zauważysz, że twoje dziecko cały czas korzysta ze smartfona. Powyższe objawy powinny budzić w tobie zaniepokojenie.  Warto skonsultować się ze specjalistą, który zdiagnozuje i oceni stopień uzależnienia dziecka od internetu lub smartfona i w razie potrzeby zaproponuje odpowiednią psychoterapię.


Jeśli podejrzewasz uzależnienie dziecka, możesz również skorzystać z pomocy na specjalnie przystosowanych do tego infoliniach oraz poradniach online.


801 889 880 telefon zaufania – uzależnienia behawioralne. Telefon czynny jest codziennie, także w weekendy, w godzinach od 17.00 do 22.00.

 

Sprawdź także: Najlepsze łamańce językowe dla dzieci


800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli. Linia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00–15.00. Więcej informacji znajdziesz na stronie.


Można również  bezpośrednio zadać pytanie psychologowi – specjaliście terapii uzależnień: poradnia@uzaleznieniabehawioralne.pl lub prawnikowi: prawnik@uzaleznieniabehawioralne.pl.

 

Sprawdź również: Bezsenność u dzieci. Nie bagatelizuj problemu!


Dostępna jest również opcja kontaktu ze specjalistami za pośrednictwem formularza kontaktowego znajdującego się na stronie.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!