Dziecko zgrzyta zębami - co to może oznaczać?
Zgrzytanie zębami przez dzieci nie jest rzadkim zjawiskiem, ale potrafi budzić duży niepokój. Wielu rodziców zastanawia się, co to może oznaczać i czy ich dziecku nie dzieje się krzywda, nie jest chore. Odpowiadamy, o czym może świadczyć zgrzytanie zębami.
Zgrzytanie zębami u dzieci – co oznacza?
Powszechne jest przekonanie, że dziecko, które zgrzyta zębami, ma owsiki. I choć może być to prawda, to wcale nie musi. Owsikom zwykle towarzyszy świąd w okolicy odbytu, niepokój i zaburzenia snu, które mogą przełożyć się na zgrzytanie zębami. Przyczyna takiego zachowania może być jednak inna.
„U dzieci zaciskanie i tarcie zębami jest uznawane za normę fizjologiczną w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Wtedy też nie wymaga leczenia. Inaczej postępuje się jednak, kiedy bruksizm związany jest z poważniejszymi objawami” – wyjaśnia Kamila Wasiluk, mamaortodonta.pl
Przyczyna może tkwić też w długotrwałym stresie, ząbkowaniu, próbie złagodzenia bólu np. bólu ucha w przebiegu infekcji, ale też w wadach zgryzu czy zaburzeniach snu. Niedobór magnezu lub innych minerałów może wpływać na układ nerwowy i powodować mimowolne skurcze mięśniowe, w tym bruksizm.
Z pewnością wielu rodziców zastanawia się teraz, czy zgrzytanie zębami jest groźne. Może prowadzić do:
- ścierania szkliwa i uszkodzenia zębów,
- bólu szczęki i głowy
- problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym,
- trudności ze snem.
Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek