Dziecko zniszczyło coś w przedszkolu - czy trzeba za to zapłacić?

Dziecko zniszczyło coś w przedszkolu - czy trzeba za to zapłacić?
Drukuj Skomentuj

Coraz częściej w mediach społecznościowych widzimy zapytania rodziców o to, czy jeśli dziecko zniszczy coś w przedszkolu to czy placówka może ubiegać się o zwrot pieniędzy za wyrządzone szkody. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Czy jeśli dziecko zniszczy coś w przedszkolu to trzeba oddać pieniądze?


Przedszkolakom zdarza się niszczyć różne przedmioty. Co jednak, jeśli do zniszczenia dojdzie w przedszkolu? Co jeśli dziecko zniszczy zabawkę w przedszkolu lub meble? Czy placówka ma prawo ubiegać się zwrotu za wyrządzone szkody od rodziców?


Zgodnie z art. 426 kodeksu cywilnego dzieci poniżej 13. r.ż. nie ponoszą odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Jeśli jednak dziecko nie przebywało wówczas pod opieką rodzica, winę ponosi osoba sprawująca w danej chwili nadzór, o czym mówi kolejny art. 427 Kodeksu Cywilnego. Wynika z tego, że rodzic nie musi ponosić odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez swoje dziecko.

 

Sprawdź także: 1900 złotych na dziecko od października - zasady przyznawania


„Nie można egzekwować od rodziców dziecka ponoszenia kosztów zepsutej pomocy dydaktycznej, zniszczonej zabawki, wybitej szyby czy naprawienia szkód wyrządzonych innym dzieciom lub dorosłym. Ewentualne dochodzenie i egzekwowanie świadczeń przez przedszkole nie ma podstawy prawnej” – czytamy na Portalu Oświatowym.


Jak dodaje, „rodzice mogliby ponieść odpowiedzialność, gdyby można im przypisać konkretną winę w związku z zachowaniem dziecka. Przedszkole, jako poszkodowany, musiałoby jednak winę udowodnić”.


Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek


Źródło: Portal Oświatowy

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!