Dzień babci i dziadka w przedszkolu - scenariusz uroczystości
Temat:
- Dzień babci i dziadka w przedszkolu – uroczysta akademia połączona z zabawą
Cele ogólne:
- wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną, kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do dziadków,
- nawiązywanie bliższych kontaktów z Babcią i Dziadkiem poprzez radosne, wspólne przeżywanie ich święta,
- okazywanie szacunku Babci i Dziadkowi.
Cele szczegółowe (operacyjne) – Dziecko:
- czuje się współgospodarzem podczas przygotowań do uroczystości,
- wie, że osobom starszym należy okazywać szacunek i wdzięczność,
- pokonuje lęk przed publicznym wystąpieniem,
- bierze udział w pląsach i potrafi zachęcić przybyłych gości do wspólnej zabawy,
- śpiewa piosenki związane z tematyką babci i dziadka,
- recytuje wierszyki z pamięci,
- składa życzenia swoim Dziadkom,
- nagradza Babcię i Dziadka kwiatami i laurkami przygotowanymi z pomocą nauczycielki,
- potrafi kulturalnie zachować się podczas poczęstunku.
Metody:
- oglądowa,
- pedagogiki zabawy.
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
- do uroczystej akademii: odtwarzacz CD, płyta CD z podkładem muzycznym,
- do zabawy: chusta animacyjna, balon (piłka/maskotka).
Przebieg
I CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Powitanie przez nauczycielkę:
Witam wszystkich gości ciepło i serdecznie –
Babcie i Dziadków z okazji Waszego dzisiejszego święta,
którzy przybyli do nas z bliska i z daleka.
Oddaję teraz głos waszym najukochańszym wnukom.
To one pragną umilić Wasze dzisiejsze święto
i pobyt w naszym przedszkolu.
A poprzez wiersze, piosenki, tańce wyrazić jak najwięcej dziecięcej miłości.
2. Zaproszenie na występ – wierszyk. (WSZYSCY)
Wszystkim pięknie się kłaniamy,
na występy zapraszamy
(po czym następuje ukłon wszystkich dzieci)
II CZĘŚĆ GŁÓWNA
3. Recytacja wiersza „Pędzą wnuki ulicami”.
Pędzą wnuki ulicami, z ogromnymi laurkami.
Te laurki pełne kwiatów, są dla wszystkich babć i dziadków.
A dziadkowie wraz z babciami, już czekają pod domami.
Przez lornetki patrzą w dal, wystrojeni jak na bal.
4. Śpiewanie piosenki „Babciu, droga babciu”.
Wyczaruję dla babuni, suknię z kropel rosy.
Szal z obłoczków, wstążkę z tęczy, wplotę jej we włosy.
Ref. Babciu, droga babciu, to wszystko dla ciebie,
Babciu, droga babciu, bardzo kocham ciebie. /x2
Namaluję dziadziusiowi, rybek pełną rzekę.
Koszyk grzybów, działkę z domkiem, pieska na pociechę.
Ref. Dziadziu, drogi dziadziu, to wszystko dla ciebie.
Dziadziu, drogi dziadziu, bardzo kocham ciebie. /x2
5. Recytacja wiersza „Wszystkie wnuczki, nawet duże”.
Wszystkie wnuczki, nawet duże, nawet takie po maturze
Nawet takie z długą brodą aż po pas
Niech do dziadków lecą z kwiatkiem i zaniosą na dokładkę
tę piosenkę, którą śpiewa każdy z nas.
6. Śpiewanie piosenki-pląsu „ Babuniu (dziadziuniu), popatrz na mnie”.
Babuniu, babuniu, popatrz na mnie,
jak ja, jak ja tańczę ładnie.
Nóżki, nóżki tak tańcują,
a serduszka się radują.
Dziadziuniu, dziadziuniu, popatrz na mnie,
jak ja, jak ja tańczę ładnie.
Nóżki, nóżki tak tańcują
a serduszka się radują.
III CZĘŚĆ KOŃCOWA
7. Zakończenie części artystycznej – dzieci kłaniają się, po czym każde rozdaje swoim dziadkom symboliczne prezenty – laurkę i kwiaty z papieru – składając przy tym życzenia. Następnie wnuczęta zapraszają swoich dziadków do wspólnej zabawy
8. Zaproszenie dziadków do wspólnej zabawy – ilustracja ruchowa do piosenki „W dalekiej dżungli”.
9. Podziękowanie dzieciom i dziadkom za wspólny udział w zabawie. Zaproszenie na poczęstunek.
Opracowanie: Natalia Cherek