Dzień czerwonego jabłka - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 3 i 4 latków
CEL OGÓLNY:
- zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
- wie, że są różne nazwy wybranych jabłek
- poznaje wybrane informacje na temat jabłek
- poznaje wartości odżywcze jabłek
- potrafi przy użyciu zmysłu smaku odróżnić jabłko kwaśne od słodkiego
- samodzielnie wykonuje wybrane zadania, czerpie radość z zabawy
- potrafi cierpliwie czekać na swoją kolej
FORMY PRACY:
- z całą grupą
- indywidualna
METODY PRACY:
- słowna
- oglądowa
- czynna
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Opaski na głowę z emblematem jabłka, owoce jabłka w całości i w cząstkach, tacki papierowe, patyczki do szaszłyków, płyta CD z piosenką „Małe czerwone jabłuszko”, duże czerwone jabłko
wycięte z kartonu, puzzle papierowe – jabłko, praca plastyczna jabłko, potrawy z jabłek, kosze wiklinowe, wiersz L. Krzemienieckiej „Wniosły dzieci z sadu”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Część wstępna
1. Powitanie
Nauczyciel wita dzieci piosenką. Wszyscy są, witam was, na zabawę przyszedł czas, jestem ja, jesteś ty raz, dwa, trzy.
II. Część podstawowa
1. Uświadomienie dzieciom tematu zajęć.
Nauczyciel prosi dzieci aby usiadły na dywaniku. Rozmowa z dziećmi na temat jabłek, przy pomocy obrazków. Dzieci dzielą się swoimi
wiadomościami na temat jabłek.
2. Razem z piosenką „Wniosły dzieci z sadu” dwójka dzieci wnosi do sali wiklinowe kosze z jabłkami.
Dzieci oglądają kolorowe jabłka. Zastanawiają się co można z nich zrobić.
3. Prezentacja wiersza „Entliczek pentliczek” przez nauczyciela:
Entliczek, pentliczek czerwony stoliczek (nauczyciel nakrywa stolik czerwonym obrusem)
A na tym stoliczku pleciony koszyczek (nauczyciel kładzie na stoliku koszyk wiklinowy)
W koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek (nauczyciel wyciąga z koszyka czerwone jabłuszko, na którym siedzi robaczek)
A na tym robaczku, zielony kubraczek (nauczyciel pokazuje dzieciom, że robaczek ma zielony kubraczek)
4. Zabawa z pokazywaniem do wiersza - ( dzieci pokazują)
Robaczek maleńki (dzieci pokazują palcami kciuk i wskazujący jaki maleńki)
Ugryzł jabłuszka kęs malutki
Zostanę tu - rzekł (dzieci palcami pokazują tu)
I jeszcze głębiej wszedł (dzieci tupią nogami)
Jedzenie wyborne
Dookoła mnie (dzieci pokazują dookoła rękami)
Co za pyszności (dzieci głaszczą się po brzuchu)
Mniam, mniam, mniam
Dzieci wiedzą, że owoce są smaczne i zdrowe, nawet robaczek nie chce wyjść z jabłka.
5. Piosenka „Małe czerwone jabłuszko”
Dzieci ruchem przekazują treść piosenki.
6. Konkursy:
Dzieci nagradzają wszystkich brawami
Co zjadłem – dzieci degustują jabłka w różnych postaciach (jabłka świeże kwaśne - słodkie, pieczone, mus jabłkowy, suszone)
Jabłkowy wyścig – wyścig z jabłkiem na talerzyku
Turlaj się turlaj – turlanie jabłka po podłodze
7. Zabawa naśladowcza – pięć rumianych jabłuszek
Pięć rumianych jabłuszek w koszyczku leżało, (dzieci pokazują pięć paluszków)
Jedno jabłko poobijało się do woli, (dzieci obracają się w koło)
Drugie schowało się do nory, (dzieci przykucają)
Trzecie uradowane leżało na dłoni, (dzieci kładą się na podłodze)
Czwarte jabłko minę kwaśną miało (dzieci robią kwaśną minę)
A to piąte dziecko spałaszowało! (dzieci naśladują zjadanie jabłka)
III. Część końcowa
Bardzo ciekawy scenariusz, dzieciom podobały się zajęcia!