Dzień Dziecka 2023. Jaka jest historia tego święta? Będziecie zaskoczeni

Dzień Dziecka 2023. Jaka jest historia tego święta? Będziecie zaskoczeni
Drukuj Skomentuj

Dzień Dziecka 2023 zbliża się wielkimi krokami. Nie ma osoby, która nie wiedziałaby, że w Polsce święto to obchodzone jest 1 czerwca. Ale mało kto wie, jaka jest historia tego święta. Pora to zmienić.

Dzień Dziecka 2023. Skąd pochodzi to święto?


Niewiele osób wie, że Dzień Dziecka został zapoczątkowany w 1857 roku. To właśnie w drugą niedzielę czerwca wielebny dr Charles Leonard, pastor unitariańskiego Kościoła Odkupiciela w Chelsea, stanie Massachusetts odprawił specjalną mszę, którą poświęcił dzieciom. Nazwano go Dniem Róży, następnie okrzyknięto niedzielą kwiatów, aż w końcu stał się Dniem Dziecka.

 

Sprawdź także: Dzień Dziecka 2023. Życzenia dla malucha, które wywołają uśmiech


Turcja była pierwszym krajem, który jako pierwszy wprowadził Dzień Dziecka. Nastąpiło to w 1920 roku. Do dziś obchodzony jest 23 kwietnia, czyli w ten sam dzień co Dzień Niepodległości.

 

Dzień Dziecka jako międzynarodowe święto


Dzień Dziecka jako międzynarodowe święto zostało wprowadzony w Genewie podczas Światowej Konferencji na temat Praw Dzieci w 1925 r. Od 1950 r. zaczęto go obchodzić 1 czerwca w byłych krajach komunistycznych — w tym tych, które należały do Związku Radzieckiego. Światowy Dzień Dziecka obchodzony jest jednak 20 listopada dla upamiętnienia Deklaracji Praw Dziecka uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!