Dzień Jeża - scenariusz zajęć w przedszkolu

Dzień Jeża - scenariusz zajęć w przedszkolu
Oceń

Cele ogólne:

 

    • organizowanie w przedszkolu obchodów świąt nietypowych

    • rozwijanie zainteresowań przyrodniczych

    • stwarzanie okazji do swobodnej i twórczej ekspresji

 

Cele szczegółowe:

 

Dziecko:

 

    • słucha utwory literackie, potrafi wypowiedzieć się na ich temat

    • poznaje ciekawostki na temat jeży

    • potrafi przeliczać w zakresie 1-6

    • uczestniczy w zabawach muzyczno - ruchowych

    • rozwija kreatywność, poczucie estetyki podczas odzwierciedlenia w pracy plastycznej jeża

    • doskonali umiejętność pracy grupowej i zespołowej

 

Metody pracy: słowna, oglądowa, czynna(aktywizująca)

 

Formy pracy: indywidualna, grupowa

 

Środki dydaktyczne: ilustracje z postaciami jeży, masa solna, koraliki, tacki papierowe, makaron, 

 

Przebieg zajęć:

 

    1. Powitanie „Iskierka przyjaźni”, „Wszyscy są, witam Was”

 

    2. Zapoznanie z tematem zajęć.  Rozwiązanie zagadki o jeżu:

 

Idę sobie leśną drogą,

czasem gniewnie tupnę nogą.

Kolce mam i wzdłuż i wszerz!

Kto ja jestem? To ja…

 

    3. Wysłuchanie wiersza B. Formy „Jeż”

 

Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy,

jestem sobie mały jeżyk.

Bardzo ostre igły moje ,

więc nikogo się nie boję.


Często w cieniu sobie siedzę,

jem szkodniki, spulchniam glebę.

Jeżyk bardzo dobrze słyszy,

w nocy umie łowić myszy.


Gdy nadciąga groźna zima,

smacznie w norce spać zaczynam.

Pod pierzyną z suchych liści

pewnie mi się lato przyśni.

 

    4. Rozmowa na temat treści wysłuchanego utworu. Podanie dzieciom ciekawostek na temat jeży. Oglądanie  książek, ilustracji prezentujących jeże.

 

    5. Zabawa matematyczna: „Przeliczanie jeży”

 

    6. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Na dywanie siedzi jeż”.

 

Naśladowanie czynności zaproponowanych przez rówieśników:

 

Na dywanie siedzi jeż,

co on robi, to my też.

 

    7. Zabawa z gazetami  „Jeżyk” 

 

Tupie jeżyk tup, tup, tup (trzy uderzenia ręką w gazetę)

 

Je jabłuszko chrup, chrup, chrup (szeleszczenie, zgniatanie)

 

Drzwiami cicho trzasnął (uderzają zwiniętą kartką o podłogę)

 

Po obiadku zasnął (prostują kartkę, kładą ją na podłogę i przykładają do niej buzie udając, że śpią).

 

    8. Spotkanie z jeżem pigmejskim oraz jego właścicielem. 

 

    9. Praca plastyczna: „Jeż z masy solnej”. Dzieci formują z wcześniej przygotowanej masy solnej jeża, doczepiają mu kolce z makaronu, oczy i nos z koralików.

 

    10. Wykonanie sesji zdjęciowej w „jeżykowej” fotobudce. 

 

    11. Podsumowanie zajęć. Nagrodzenie dzieci ciastkami : ”Jeżyki”

 

 

Autor:  Maria Kuś

Twoje uwagi i pomysły

Tagi