Dzień Kota - scenariusz dla dzieci 4-letnich

Dzień Kota - scenariusz dla dzieci 4-letnich
Oceń

Cele ogólne:

 

  • wyrabianie szacunku dla zwierząt;
  • przekazywanie informacji na temat prawidłowej opieki nad kotkami;
  • rozwijanie empatii - uwrażliwienie na potrzeby zwierząt;
  • poznanie ciekawostek na temat świata kotów;
  • rozwijanie aktywności twórczej: językowej, ruchowej, muzycznej;
  • zorganizowanie w grupie obchodów świąt nietypowych - Światowy Dzień Kota w przedszkolu;
  • integrowanie zespołu;
  • operowanie pojęciami określającymi położenie przedmiotów w przestrzeni.

 

Cele szczegółow:

Dziecko:

 

  • wie, jak należy opiekować się kotkami;
  • swobodnie wypowiada się na temat zwierząt;
  • interesuje się światem kotów, zna ciekawostki na ich temat;
  • nawiązuje życzliwe kontakty z kolegami;
  • aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych;
  • próbuje określić położenie kota w przestrzeni np. na, pod, obok, za itp.

Metody pracy:

 

  • słowna
  • czynna
  • oglądowa

Formy pracy:

 

  • zbiorowa,
  • grupowa,
  • indywidualna.

Środki dydaktyczne: teksty wierszy i piosenek, książki, ilustracje przedstawiające koty w różnych sytuacjach życia codziennego, nagrania piosenek, pendrive, kłębek wełny, maskotka kot, koszyczek, poduszecza, karta pracy (kot, płot);

 

 

Przebieg zajęć:

 

1. Wprowadzenie do zajęć.
Kto dziś obchodzi swoje święto?

Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota - święto obchodzone corocznie 17 lutego  we  Włoszech (od 1990)  i Polsce (od 2006) mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.


Wysłuchanie wiersza:

 

„Zgadywanka - rymowanka”

A. H. Murgrabia

 

W małym koszyczku leży podusia,
a na podusi
coś się porusza.
Ma małe uszka
i nosek mały,
a na dodatek
w futerku cały.
Gdybyś mu mleczka
w spodeczku dał,
to się przeciągnie
i powie – miauuu,
wyjdzie z koszyczka,
mleczko wypije
i brudny pyszczek
łapką umyje.

2. Rozmowy na temat kotów połączone z oglądaniem albumów, ilustracji. Próba odpowiedzi na pytanie: Jak możemy pomóc kotom?

 

3. Wysłuchanie ciekawostek na temat kotów.

 

- Kot spędza średnio 2/3 doby na drzemce. Oznacza to, że dziewięcioletni kot przespał całe sześć lat swojego życia.
- Koty blisko 1/3 czasu, w którym nie śpią, wykorzystują na mycie się.
- W przeciwieństwie do psów, koty nie rozpoznają słodkiego smaku.
- Koty z łatwością wdrapują się na drzewa, lecz zejście spowrotem na ziemię stanowi dla nich problem. Haczykowate pazurki wygięte są tylko w jedną stronę, dlatego zejście z drzewa musi odbywać się w tej samej pozycji co wejście, tj. łebkiem w górę.
- Koty wydają z siebie ok. 100 różnych dźwięków , psy natomiast tylko ok. 10.
- Koci słuch jest lepszy niż słuch psa. Koty są w stanie wychwytywać dźwięki o wyższej częstotliwości, niż te, które są słyszalne przrz człowieka.
- Maksymalna prędkość biegnącegp kota to 49km/h.
- Koty mają zazwyczaj po 12 wąsów z każdej strony pyszczka.
- Koty nie mają obojczyka. Ten "brak" sprawia, że mogą wciskać się we wszystkie szczeliny, przez które może przejść ich głowa
- Każdy koci nos jest tak unikalny, jak linie papilarne u człowieka
- Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem.
- Gepardy to jedyne koty, które nie chowają pazurów.


4. „Miau”- rozpoznawanie kolegów po głosie.

5. „Idzie kot” - odzwierciedlanie ruchem treści piosenki.

 

Ref. Idzie kot, raz i dwa,
brylantowe oczy ma.
Idzie kot, raz dwa trzy,
skrada się przez nasze sny.


Twoje uwagi i pomysły

Tagi