Dzień kredki - scenariusz zajęć dla dzieci w przedszkolu

Dzień kredki - scenariusz zajęć dla dzieci w przedszkolu
Oceń

Cele ogólne:


   • organizowanie w przedszkolu obchodów świąt nietypowych
   • rozwijanie wyobraźni
   • stwarzanie okazji do swobodnej i twórczej ekspresji


Cele szczegółowe:


Dziecko:


   • słucha utwory literackie, potrafi wypowiedzieć się na ich temat
   • rozpoznaje i nazywa kolory
   • potrafi tworzyć zbiory według kryterium kolorów, liczebności
   • potrafi pokolorować i dokończyć obrazek według własnego pomysłu
   • uczestniczy w zabawach muzyczno - ruchowych
   • rozwija kreatywność, poczucie estetyki podczas odzwierciedlenia w pracy plastycznej 
   • doskonali umiejętność pracy grupowej i zespołowej


Metody pracy: słowna, oglądowa, czynna(aktywizująca)


Formy pracy: indywidualna, grupowa


Środki dydaktyczne: ilustracje z kredkami, kredki (ołówkowe, woskowe, pastelowe), kartki papieru, piosenka : „Kolorowe kredki”, temperówki


Przebieg zajęć:


   1. Powitanie „Iskierka przyjaźni”, „Wszyscy są, witam Was”


   2. Zapoznanie z tematem zajęć.  Rozwiązanie zagadki o kredkach:


Patyczki drewniane,
w pudełku schowane,
pięknie rysują,
zatemperowane!


   3. Wysłuchanie wiersza K. Bednarek „Kredki”

 

W pokoiku na biureczku
w kartonowym pudełeczku
leżą kredki kolorowe
do zabawy są gotowe

 

gdy my wychodzimy z domu
to te kredki po kryjomu
z pudełeczka wyskakują
hop na kartkę i rysują

 

każda pierwsza chce malować
tworzyć, kreślić, kolorować
wyskoczyła już niebieska
już na kartce pierwsza kreska

 

za nią pędzi już zielona
trochę jakby przestraszona
trawę pewnie narysuje
za nią żółta się szykuje

 

fioletowa, czarna, biała
każda coś od siebie dała
a gdy skończą podziwiają
jaki piękny obraz mają.

 

kiedy wychodzimy z domu
nasze kredki po kryjomu
z pudełeczek wyskakują
hop na kartkę i malują. 


   4. Rozmowa na temat treści wysłuchanego utworu.

 

   5. „Co można robić z kredkami?”- burza mózgów. Dzieci wymyślają do czego można użyć kredek. Nauczyciel wymienia rodzaje kredek, tłumaczy czym różni się rysowanie od kolorowania.

 

   6. Tworzenie w grupach obrazów z kredek.

 

   7. Układanie z kredek poznanych liter i liczb: A, M, L, I, T,E

 

   8. Zabawa z kredkami: przeliczanie kredek, tworzenie zbiorów, układanie od najmniejszej do największej, segregowanie według kolorów, rodzajów, wystukiwanie rytmu kredkami według instrukcji nauczyciela.

 

   9. Zawody w struganiu kredek.

 

   10. Wspólne kolorowanie gigantycznej kredki.


   11. Masażyk do piosenki „Kolorowe kredki” 


Odwzorowanie treści piosenki na plecach kolegi
Kolorowe kredki w pudełeczku noszę;
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie;
Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,
Namalują wszystko to, co chcę!

 

Namalują domek,
I na płocie kota,
I wesołe słonko
Na pochmurne dni!
A gdy w kosmos lecieć
Przyjdzie mi ochota,
Prawdziwą rakietę
Namalują mi!


   12. Praca plastyczna: „Kolorowe kredki”. Dzieci otrzymują białą kartkę papieru i odwzorowują na niej to, co usłyszały i zapamiętały z piosenki: „Kolorowe kredki”.


   13. Wystawa prac . 


   14. Podsumowanie zajęć. Wręczenie każdemu dziecku kredki. 

 

Autor: Maria Kuś

Twoje uwagi i pomysły

Tagi