Dzień Pluszowego Misia - scenariusz zajęć

Dzień Pluszowego Misia - scenariusz zajęć
5.0
2 oceny
Oceń

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH PRZEZ NAUCZYCIELA STAŻYSTĘ - Dzień Pluszowego Misia

 

Temat kompleksowy:„Nasze rodziny.”

Temat dnia:

 

„Dzień Pluszowego Misia” – rozwijanie umiejętności manualnych,  uroczystość grupowa.


Grupa wiekowa:

 

3 - latki


CEL OGÓLNY:

 

  • rozwijanie umiejętności manualnych
  • integracja grupy przez wytorzenie radosnej, serdecznej atmosfery,
  • dostarczenie radości dzieciom ze wspólnej zabawy.

 

CELE OPERACYJNE:

 

 

DZIECKO

  • zna historię powstania pluszowego misia,
  • aktywnie uczestniczy w zajęciach,
  • integruje się z grupą,
  • czerpie radość z zabaw ruchowych.

 

Formy pracy:

 

  • z całą grupą
  • indywidualna


Metody pracy:

 

  • słowna: rozmowa, instrukcje i objaśnienia nauczyciela,
  • czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń,
  • oglądowa: instrukcja, pokaz.

 

Pomoce dydaktyczne:

 

  • worek,
  • historyjka obrazkowa,
  • tropy misiowych łap,
  • miś (plastikowy i pluszowy), liść, kwiat, kamień, patyk, pióro,
  • klej przygotowany przez nauczyciela,
  • pędzelki, palety do farb,
  • kakao, sitko, blaszka,
  • kartki z konturem kształtu pluszowego misia,
  • płyta CD,
  • misiowe odznaki.


Przebieg zajęcia:

1. Powitanie   

 

Nauczyciel i dzieci przekazują sobie „Misiowe uściski”, następnie wspólnie śpiewają piosenkę „Jestem mały misio”. Nauczyciel wraz z dziećmi stoi w kole. Wspólnie śpiewają na znaną melodię „Mam chusteczkę haftowaną” wraz z pokazywaniem. Dzieci naśladują gesty nauczyciela, próbują śpiewać razem z nim:

 

    „Jedna łapka, druga łapka, jestem mały misio.
    Trzecia łapka, czwarta łapka, a to moje pysio.
    Zjadam miodek, lubię miodek, mam już pełny brzuszek.
    Teraz sobie smacznie zasnę, bo odpocząć muszę.”

2. Uświadomienie dzieciom tematu zajęć.


Nauczyciel prosi dzieci aby usiadły w kole. Prezentuje worek z zagadkową zawartością i prosi dzieci, o odgadnięcie co jest w jego wnętrzu. Dzieci kolejno dotykają worka i zgadują. Po zakończeniu zabawy, nauczyciel wyjaśnia, że mamy dziś specjalny dzień, a jest to święto pluszowego misia. Następnie nauczyciel przedstawia historię powstania pluszowego misia, prezentując przyniesione zdjęcia.

 

3. Zabawa „Na tropie misia”.   

 

Nauczyciel informuje dzieci, że gdzieś w sali ukrywa się miś. Żeby go znaleźć, dzieci muszą jego śladami i odszukać kolejne wskazówki, tj. liść, kwiat, kamień, patyk, pióro. Dzieci, z pomocą nauczyciela, odnajdują misia podążając tropem ukrytych wskazówek.   

 

4. Zapoznanie ze sposobem wykonania prac „Portret misia”.


Nauczyciel pokazuje dzieciom misia wykonanego na kartce bloku rysunkowego. Prosi dzieci o  nazwanie części jego ciała. Następnie przelicza razem z dziećmi ilość poszczególnych części  ciała misia. Nauczyciel objaśnia sposób wykonania pracy. Dzieci siadają do stolików i otrzymują kartki bloku rysunkowego z gotowym konturem ciała misia, klej i pędzelki. Po posmarowaniu wnętrza konturu klejem, kolejno obsypują kartki kakao przy pomocy sitka. W tle muzyka „My     Teddy Bear”.

5. Wykonanie prac przez dzieci.
   

 

Po wykonaniu prac, nauczyciel umieszcza je na tablicy dla rodziców.

6. Ewaluacja.
   

Dzieci, którym podobało się zajęcie, unoszą do góry kciuki obu rąk.

7. Zakończenie.

 

Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach, pochwalenie za wykonanie pięknych prac, rozdanie misiowych odznak. Zaproszenie do wspólnej zabawy przy piosenkach o misiach.


Opracowała:

 

Monika Głąbicka

Twoje uwagi i pomysły

Tagi