Dzień polskiej niezapominajki - scenariusz

Dzień polskiej niezapominajki - scenariusz
4.8
4 oceny
Oceń

Dzień Polskiej Niezapominajki obchodzimy 15 maja.  To okazja do promowania walorów przyrodniczych polskiej przyrody, a także przypomnienia, że warto ją chronić. Scenariusz dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat pozwoli rozwinąć postawy proekologiczne.

Scenariusz zajęć z zakresu edukacji przyrodniczej, matematycznej, językowej, muzycznej, ruchowej i plastycznej.

 

Temat:

 

„DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI”

 

Uczestnicy:

 

Dzieci 4/5/6letnie

 

Cele ogólne:

 

 • rozwijanie postaw proekologicznych,
 • kształtowanie życzliwości w stosunku do innych osób.

 

Cele operacyjne:

 

Dziecko:

 • zna historię Święta Polskiej Niezapominajki,
 • zna wygląd niezapominajki,
 • wie, co symbolizuje i o czym nam przypomina,
 • potrafi wymienić podstawowe zasady ochrony przyrody,
 • dziecko prawidłowo używa pomocy plastycznych (kleju w sztyfcie, nożyczek) i starannie wykonuje pracę plastyczną.

 

Metody:

   

 •     słowna: śpiew, czytane opowiadania, wiersze, rozmowy, objaśnienia i instrukcje
 •     oglądowa: obserwacja i pokaz
 •     praktyczna: realizacji zadań wytwórczych

 

Formy:

 

 • zbiorowa
 • grupowa
 • indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

 

Zdjęcia, obrazki przedstawiające kwiatki niezapominajki, tekst „BAJKA O NIEZAPOMINAJCE” Moniki Zawilińskiej, plakat w dużym formacie z wesołą i smutną planetą, wycinki z kolorowych gazet przedstawiające szkodliwe i nieszkodliwe działania człowieka dla ziemi, powietrza i wody, kolorowe kartki z bloku technicznego, szablony niezapominajek, gąbka, karteczki z imionami dzieci, małe karteczki z tekstem wiersza Marii Konopnickiej „Niezapominajki”, kleje w sztyfcie, nożyczki, kartki papieru A4,  płyta CD Majka Jeżowska „Rytm i melodia” – tekst piosenki „Moja planeta”.

 

Przebieg zajęć:

 

1. Podanie celu zajęć – prowadząca rozdaje dzieciom emblematy – niezapominajki, które dzieci przyklejają sobie na bluzeczkę. Zapoznaje dzieci ze Świętem jakie symbolizuje ten kwiat oraz krótko zapoznaje dzieci z historią Święta Niezapominajki- przybliżenie postaci Andrzeja Zalewskiego, znanego ekologa, który wprowadził Święto Niezapominajki do kalendarza polskich świąt ekologicznych (zdjęcia). 15 maja jest Dniem Polskiej Niezapominajki, zaproponowanym i ustanowionym przez redaktora Programu I Polskiego Radia, prowadzącym EkoRadio Andrzeja Zalewskiego. Symbolem stała się niezapominajka polna (Myosotis L.) dosłownie "mysie uszko".
Pierwsze obchody święta odbyły się w 2002 roku i tak zakorzeniły się w tradycję, że są obchodzone do dziś. Inicjatywa święta spodobała się Polakom, dlatego też każdego roku z tej okazji organizowane są m.in. warsztaty ekologiczne, pikniki, konkursy plastyczne i fotograficzne oraz wspólne sadzenie drzew. Celem święta – jak twierdzi jego autor – jest nauka wzajemnej serdeczności. Dzień Polskiej Niezapominajki jest również dobrym momentem, aby przypomnieć Polakom  o ochronie przyrody i jej walorach.


2. Dzieci wraz z nauczycielem stoją w kole i trzymają się za ręce. Następnie przesyłają z rąk do rąk iskierkę życzliwości. Nauczyciel rozpoczyna słowami „ iskierkę życzliwości puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk”.


3. Zaprezentowanie dzieciom kępki niezapominajek - rozmowa na temat wyglądu kwiatka, miejsca występowania (ogrody, lasy, nad wodą, na polach - jest bardzo popularny w Polsce).


4. Zabawa ruchowa „lustrzane odbicie” dzieci w parach siadają naprzeciwko siebie jedno z nich robi śmieszne minki i próbuje mimiką rozśmieszyć drugie dziecko, zadaniem drugiego jest naśladowanie go.


5. Czytanie przez prowadzącą „BAJKI O NIEZAPOMINAJCE” Moniki Zawilińskiej i rozmowa na temat jej treści.

Pliki do pobrania

Twoje uwagi i pomysły

Tagi