Dzień wody w przedszkolu: scenariusz zajęć dla dzieci 5 i 6-letnich

Tego dnia dzieci mogą przyjść do przedszkola ubrane na niebiesko.
Cele ogólne:
- odreagowanie napięć poprzez wspólną zabawę,
- zapoznanie ze zjawiskiem krążenia wody w przyrodzie,
- uświadomienie znaczenia wody w przyrodzie i konieczności jej oszczędzania,
- integracja grupy.
Cele szczegółowe operacyjne (dziecko):
- uczestniczy w zabawach,
- odreagowuje napięcie emocjonalne,
- potrafi wyjaśnić skąd się bierze deszcz,
- wymienia proste sposoby oszczędzania wody,
- aktywnie uczestniczy w działaniach grupy.
Metody: pedagogika zabawy, rozmowa kierowana, burza mózgów, metoda praktycznego działania.
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: naklejki w kształcie kropli z imionami dzieci, cztery duże krople z literkami W,O,D,A, szklanka, spodek, czajnik, pięć parasoli i pałeczki dla każdego dziecka, chusta animacyjna, papierowy statek, płyta z muzyką.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Pada deszczyk”.
Dzieci śpiewają piosenkę ilustrując jej treść ruchami.
Pada deszczyk, pada deszczyk - dzieci naśladują dłońmi padający deszcz
Mocno wieje wiatr (2x) - dzieci unoszą obie ręce do góry i kołyszą nimi
Błyskawica, grzmot - dzieci klaszczą w dłonie i tupią jedną nogą
Błyskawica, grzmot
Piękna tęcza rośnie wokół nas (2x) - dzieci unoszą obie ręce w górę i powoli opuszczają je kreśląc łuk na „niebie”.
2. Zabawa „Kropelki”.
Nauczycielka umieszcza w różnych miejscach w sali sylwety kropelek wody i prosi dzieci, by odszukały kropelkę ze swoim imieniem. Każdy, kto odnalazł swoją kropelkę zajmuje miejsce w kole. Następnie dzieci, wspólnie sprawdzają poprawność wykonanego zadania i naklejają kropelki wody na swoje bluzeczki.
3. Zagadki słowne związane z wodą.
Nauczyciel rozkłada na dywanie cztery duże krople z literkami, a dzieci odczytują napis: WODA. Następnie, nauczyciel odczytuje zagadki ukryte pod kroplami.
Gdy go długo nie ma - wszyscy narzekają,
a gdy przyjdzie, pod parasol przed nim się chowają. /deszcz/
Jak ta szyba się nazywa,
Co wodę zimą na stawie przykrywa? /lód/
Spod kamienia bije,
Kto spragniony pije. /woda lub źródło/
Z gór strumieniem spływa,
przy morzu ogromna bywa. /rzeka/
4. Nauczycielka inicjuje rozmowę na temat wody:
– Do czego potrzebna jest woda?
– Kto potrzebuje wody?
– Gdzie możemy znaleźć wodę?
– Skąd się bierze woda?
5. Oglądanie filmu edukacyjnego „Obieg wody w przyrodzie” dostępnego pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=E9iQc4jPeKA
6. Zabawa badawcza „Jak powstaje deszcz?”.
Nauczycielka nalewa wrzątek do szklanki i zwraca uwagę dzieci na zjawisko parowania wody. Zachęca, by spróbowały określić, czym charakteryzuje się para wodna. Następnie, przykrywa szklankę spodkiem tak, aby chmura pary osiadł i skropliła się na nim, tworząc deszcz. Dzieci mogą ostrożnie dotknąć osiadłej na spodku wody. Obserwują, jak krople wody spadają do naczynia z wodą.
7. Wspólne picie wody niegazowanej.
8. Zabawa muzyczna przy piosence „Hej, pada, pada deszczyk”.
Dzieci śpiewają piosenkę wystukując rytm pałeczkami na parasolkach trzymanych przez ochotników.
9. Oglądanie filmu „Woda - mamo, tato, co wy na to?” dostępnego pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=0Ku1GpAO3RM
10. Rozmowa z dziećmi - zwrócenie uwagi, że są takie miejsca na świecie, gdzie brakuje wody.
11. Burza mózgów: „Jak możemy oszczędzać wodę?