"Dzień zabaw z literaturą" scenariusz imprezy

Imprezę przygotowano dla dzieci w drugiej fazie wieku przedszkolnego.
ZAGADNIENIE:
- Mam kontakt z książką, poznaję literaturę, rozwijam zainteresowania czytelnicze.
- ABC... Program wychowania przedszkolnego XXI wieku pod red. A. Łady Grodzickiej.
MIEJSCE: sala gimnastyczna
CEL OGÓLNY:
Stwarzanie sytuacji do obcowania z literaturą.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- wdrażanie do obcowania z literaturą dziecięcą i słowem pisanym,
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
- integracja zespołu przedszkolnego,
- rozwijanie umiejętności logicznego myślenia.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zna tytuły i treść popularnych bajek i baśni,
- potrafi podać cechy charakterystyczne postaci bajkowych,
- wie, jak należy zachować się w czasie imprezy przedszkolnej,
- chętnie współpracuje z innymi dziećmi w wykonywaniu zadań,
- potrafi wykonać zadanie,
- myśli logicznie, chętnie się wypowiada.
METODY:
- Czynne: ćwiczeń praktycznych
- Słowne: rozmowa, zagadka, objaśnienia, instrukcje.
- Oglądowe: pokaz.
FORMY:
Zbiorowa, indywidualna, w grupach.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Magnetofon, mikrofon, nagranie „Fantazja”, zagadki słowne, rekwizyty, balon, skakanki, gazety, kukła Baby Jagi, plansze opisane słowami „Tak”, „Nie”, różnorodna literatura dla dzieci –do prezentacji, stroj wróżki dla prowadzącej imprezę.
PRZEBIEG:
1. Schodzenie się dzieci na sale gimnastyczną przy melodii „Fantazja”, powitanie uczestników imprezy, wyjaśnienie celu wspólnej integracji.
2. Rozwiązywanie zagadek słownych:
Co to za maluch, zawsze brodaty
Cieżko pracuje zimą i latem... /krasnal/
Jest ubrana jak na bal,
W długą suknię, w piękny szal.
Tańczyć, tańczyć bardzo lubi,
O północy bucik zgubi... /Kopciuszek/
Kukułeczka kuka w lesie,
Kto to wchodzi?
Koszyk niesie.
A na głowie ma czapeczkę,
Zawiązaną na wstążeczkę.
Niesie koszyk- w tym koszyku,
Pełno różnych smakołyków... /Czerwony Kapturek/
Jak się nazywa taki budynek,
W którym zobaczymy scenę, kurtynę?
Krzesła tam stoją rząd za rzędem,
A ja tam bajkę oglądać będę ... /teatr/
3. Rozpoznawanie rekwizytów i odgadywanie z jakiej bajki pochodzą. Z jakiej bajki pochodzą:
- Białe płótno z wyciętymi otworami na oczy i nos (Duszek Kacper)
- Długa suknia, czarodziejska laseczka (wrózka)
- Czerwony strój, kapelusik i koszyczek (Czerwony Kapturek)
- Kot, zamek , kareta (Kot w butach)
- Pierniki, cukierki, las (Jaś i Małgosia)
- Las, domek, krasnoludki (Królewna Śnieżka).
4. Baw się z Klakierem- zabawa ruchowa z elementem śpiewu.
Mam balonik mam,
Komu ja go dam.
A balonik kolorowy,
Do zabawy już gotowy.
5. Połącz w pary postacie z tej samej bajki (wykorzystując skakanki).
Jaś ------- Małgosia
Królewna Śnieżka -------- siedmiu krasnoludków
Trzy świnki ----------- wilk
Lampa ----------- Alladyn
6. Celuj w Babę Jagę- zabawa z elementem rzutu do celu.
Wszytkie dzieci na hasło „START” rzucają w kukłę Baby Jagi papierową kulą.
7. Zabawa „Wesołe zadania”. Dzieci odpowiadają na pytania wykorzystując plansze opisanych słowami: TAK/NIE
- Królowa Śniegu pędziła po śniegu mercedesem.
- Przyjacielem Gargamela był pies.
- Jaś i Małgosia mieszkali w pięknym zamku.
- Śnieżka była najbrzydszą dziewczyną w królestwie.
- Czy wróżka to dobra postać z bajki?
- Czy złota rybka spełniła trzy życzenia rybaka?
- Królowa to żona króla, a ich córka to królewna.
8. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Krasnoludki”.
9. Prezentacja różnorodności bajek dla dzieci. Rozmowa na temat właściwego korzystania z książek.
Opracowała: Marzena Pasternak