Scenariusz zajęć Dzień Ziemniaka

Ziemniaki, kartofle, pyry, czyli Dzień Ziemniaka w Przedszkolu
Dzień ziemniaka obchodzimy 30 Maja
Dzień ziemniaka
Grupa:
3-latki
Czas zajęć:
15-20 minut
Cele ogólne:
- Wielozmysłowe poznawanie ziemniaka
- Poznanie dawnych i współczesnych sposobów zbierania ziemniaków
- Uświadomienie wartości ziemniaka dla zdrowia
- Kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- Ćwiczenie umiejętności manualnych
- Przestrzeganie norm podczas wspólnej zabawy
- Poznanie pieczenia ziemniaka jako sposobu przygotowania potrawy
Cele operacyjne:
Dziecko:
- Określa cechy ziemniaka
- Obdarza uwagą nauczyciela oraz uważnie ogląda film
- Szuka ziemniaków ukrytych w sali
- Idzie utrzymując ziemniaka na łyżce
- Zawija ziemniaka w sreberko
Metody pracy:
samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku, obserwacja i pokaz, rozmowy
Formy pracy:
- Indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Ziemniaki przyniesione przez dzieci, film o zbiorze ziemniaków dawniej, film o zbiorze ziemniaków dziś, łyżki, pachołek, folia aluminiowa, blacha z kuchni do pieczenia
Przebieg zajęć:
Wstęp
-Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam was”
Wprowadzenie do tematu dnia poprzez zagadkę:
„Wyjęty z ziemi – szary i brzydki.
Pyszne są z niego placki i frytki”
Rozwinięcie
- Rozdanie dzieciom przyniesionych przez nie ziemniaków i poznanie ich różnymi zmysłami: określenie ich wielkości, koloru, twardości, faktury, zapachu, temperatury
-Rozmowa na temat „Skąd bierze się ziemniak?” – wysłuchanie pomysłów dzieci.
-Obejrzenie filmów o zbieraniu ziemniaków kiedyś i dziś – określenie właściwego pochodzenia ziemniaków
-Przedszkolne wykopki – szukanie ziemniaków pochowanych w sali
-Wyścig z ziemniakiem na łyżce do łazienki
-Umycie i osuszenie ziemniaków w łazience
-Zawinięcie ziemniaków w folię aluminiową, przygotowanie ich na blaszce do upieczenia
Zakończenie:
- Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach
- Ewaluacja – dzieci, którym podobały się zajęcia przybijają piątkę
Opracowała:
Ilona Maj