"E jak eleganci na ekranie" scenariusz zajęcia

Wprowadzenie litery "E, e".
Grupa wiekowa: 6-latki
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- dostrzega najczęściej używaną głoskę w opowiadaniu
- kreśli w powietrzu literę E, e- pisaną w odpowiednim kierunku
- potrafi samodzielnie rozpoznać i zaznaczyć w tekście literę drukowaną: E, e
- prawidłowo i bezpiecznie posługuje się nożyczkami
- współdziała w zespole i prowadzi dialog
- utrwala kształt litery E, e (drukowanej lub pisanej) wypełniając po śladzie plasteliną
- pobudza zmysł smaku
- jest radosne ,spontaniczne
- słucha i wykonuje polecenia
POMOCE DYDAKTYCZNE:
- tekst, kartki z tekstem
- torby papierowe duże
- nożyczki
- plastelina
- płyta z utworem Beethovena „Dla Elizy”
- przebrania, maski, wachlarze, okulary słoneczne itp.
- eklerki
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Wysłuchanie opowieści nauczycielki-tekstu własnego autorstwa (nauczycielka czyta tekst intonując głośniej i dłużej głoskę e).
Na ekranie dziś w przedszkolu elegantki i eleganci
elegancko ubrani.
Jest Ewa, Emilka ,Eryk i Edek.
Ekstra!- dziś na ekranie struś emu zaraz stanie,
a także pojawi się
etykietka mała z napisem: „Kto je owoce temu chwała”.
Eskimosa igloo też zobaczycie,
mapie Europy z bliska się przyjrzycie.
A na koniec – niespodzianka,
smaczny eklerek dla Eli i Janka.
2. Po wysłuchaniu tekstu zadaniem dzieci jest wymienienie głoski jaką najczęściej słyszały. Nauczycielka demonstruje literę drukowaną i pisaną : E, e- na dużej planszy. Dzieci zapoznają się z zapisem litery (kierunek pisowni, elementy składowe)a następnie przy utworze „Dla Elizy” kreślą literę wielką ,potem małą pisaną różnymi częściami ciała: ręką, palcem, nogą, głową(zachowując prawidłowy kierunek).
3. Dzieci otrzymują tekst wcześniej czytany przez nauczycielkę i wykonują polecone zadanie: odszukują i podkreślają litery: E, e.
4. Dzieci otrzymują duże papierowe torby z narysowanym na nich ekranem, na którym napisane są tłustym drukiem litery drukowane lub pisane, wielkie i małe E, e. Ich zadaniem jest bezpieczne wycięcie ekranu z literami. Wycięte ekrany odkładają na swoje miejsca przy stolikach i wracają do utworzonych przez siebie telewizorków.
5. Zaproszenie do zabawy twórczej „W programie telewizyjnym…”
-dzieci wkładają na głowy przygotowane z papierowych toreb telewizorki i w grupach tworzą dialogi wykorzystując przy okazji przygotowane przebrania i atrybuty np. maski, okulary, rękawiczki itp.
6. Powrót do wyciętych ekranów z literami: E, e , po których dzieci wodzą palcem wskazującym w odpowiednim kierunku , a następnie wypełniają po śladzie plasteliną litery E, e –drukowane lub pisane.
7. Zajęcia końcowe-po posprzątaniu miejsca pracy i umyciu rąk-niespodzianka literowa –poczęstunek na poznaną literkę zgodnie z tradycją tym razem na „e” czyli EKLERKI (przy okazji gimnastyka buzi i języka przy oblizywaniu kremu).
Opracowała: Ewa Zajączkowska