Edukacja europejska w przedszkolu

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Edukacja europejska w przedszkolu
3.0
3 oceny
Oceń
{

Mimo moich wcześniejszych oporów co do wprowadzania tak trudnej tematyki naszym milusińskim już na początku przekonałam się, że dzieci bardzo chętnie  poznają nowe dla nich zwyczaje a w szczególności, gdy kończą się degustacją, np. w formie szwedzkiego stołu.

Mimo moich wcześniejszych oporów co do wprowadzania tak trudnej tematyki naszym milusińskim już na początku przekonałam się, że dzieci bardzo chętnie  poznają nowe dla nich zwyczaje a w szczególności, gdy kończą się degustacją, np. w formie szwedzkiego stołu.


Prowadzę grupę 6-latków, w mijającym roku szkolnym zapoznałam dzieci z sześcioma państwami przynależącymi do UE. Na początku zapoznałam dzieci z podstawowymi założeniami UE, hymnem oraz flagą. Następnie powoli w formie zabawowej wprowadzałam różne ciekawostki z wybranych państw UE.

Podsumowaniem dziecięcych wiadomości był konkurs międzyprzedszkolny z udziałem trzech sąsiadujących z nami przedszkoli. Przedstawiam kilkanaście zabaw na powyższe tematy, mam nadzieję że, zainteresują wszystkich nauczycieli, a szczególnie tych, którzy tak jak ja na początku, jeszcze się wahają. 
   
Korzystam głównie z książki, "Poznajemy  kraje  Unii  Europejskiej" autorstwa I. Fechner – Sędzickiej, D. Główczewskiej i A. Nehring. Utrudnieniem jest to, że trzeba dostosować ćwiczenia do przedszkolaków, gdyż książka jest adresowana do dzieci ze szkoły podstawowej.

PRZYKŁADY ZABAW (IRLANDIA)

Grupa podzielona na cztery zespoły – cztery kolory szarf.

1. Dzieci znają melodię "Tańca Irlandzkiego" – nauczycielka włącza taśmę i zapowiada dzieciom, że po wysłuchaniu tej melodii dowiedzą się do jakiego państwa zabiorą nas Europka i Unionek - dzieci odgadują – Irlandia

2. Nauczycielka w rozmowie nawiązuje do UE.
N: Posłuchajcie dwóch melodii i spróbujcie odgadnąć jakich państw są to hymny: Polski, UE. Przypomnienie o zasadach zachowania się podczas słuchania hymnu.

3. "FLAGI WYBRANYCH PAŃSTW"
Dzieci wybierają spośród różnych flag – flagę Wielkiej Brytanii, UE, Polski
oraz napisy. Dzieci wcześniej poznały już flagi tych państw.
N: Aby dowiedzieć się jak wygląda flaga Irlandii musimy przeprowadzić doświadczenie z mieszaniem kolorów. Nauczycielka zdradza wygląd flagi bez wymieniania nazw kolorów, dzieci nakładają na siebie wymienione kolory folii  i odgadują nazwy kolorów.
żółty + niebieski = zielony
biały + biały = biały
czerwony + żółty = pomarańczowy
Dobierają napis – Irlandia spośród innych.

4. "MAPA EUROPY" – zapoznanie z położeniem Irlandii na mapie. Mapę można wypożyczyć z zaprzyjaźnionej szkoły.

5. "JAKIE ZWIERZĄTA HODUJĄ IRLANDCZYCY?"
Na niebieskim tle – morze, nauczycielka przypina zarys mapy Irlandii, dzieci mają za zadanie wyłapać z rymowanki jakie zwierzęta hoduje się w Irlandii i przypiąć je na mapie wybierając spośród innych.

"Na zielonej równinie, gdzie strumyk cicho płynie,
Europka pasie krówkę.
Z jej mleczka smaczny serek, masełko i maślanka,
Natomiast za góreczką Unionek pasie baranka."
bydło
owce

6. "RYBY I RAKI” – puzzle. Co łowią Irlandczycy? Praca w 4 grupach wyznaczonych kolorami szarf (pstrągi, łososie, raki, kraby). Dzieci składają puzzle a następnie wybierają dane zwierzęta i przypinają dookoła mapy Irlandii.

7. "PRZEPIS NA IRLANDZKI GULASZ" (na tablicy duży garnek z tapety) Nauczycielka czyta zagadki, dzieci z pośród warzyw wybierają składniki i wkładają do garnka (cebula, marchewka, por, kasza, mięso wołowe)

8. "KIM BYŁ ŚW. PATRYK?" – opowiadanie nauczycielki. Rozdanie obrazków Św. Patryka.

9. "KOGO ŚW. PATRYK WYPĘDZIŁ Z IRLANDII?" – zakolorowywanie pól z wyznaczonymi literkami (praca w zespołach), np. pierwsza grupa ma za zadanie zakolorować pola z literkami A
-węże-

10. Zabawa muzyczno-ruchowa "Na krakowsko-irlandzką nutę".
Dzieci biegają w różnych kierunkach przy dźwiękach tamburyna, na hasło: fragment "Tańca Irlandzkiego" – dobierają się w pary i tańczą jedną z figur (wcześniej wybraną)
fragment "Krakowiaka" – podskakują w parach krok krakowiaka

11. "LNIANA  SUKIENKA" - uprawa lnu. Praca grupowa, rysunek na dużym arkuszu papieru. Łączenie cyfr od 1 do 20. Wynik łączenia to sukienka.

Twoje uwagi i pomysły

Dodane komentarze (1)

Tagi