Egipskie mumie - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć wzbudzający zainteresowania historią oraz wzbogacający słownictwo.
Grupa wiekowa:
4, 5-latki
Temat zajęć:
Egipskie mumie
Czas zajęć:
30 min
Cele ogólne zajęć:
- budzenie zainteresowania historią
- wzbogacanie słownictwa
Cele operacyjne zajęć – dziecko :
- uczestniczy w zajęciach historycznych
- tworzy własną prace techniczną
- rozwija wyobraźnię
- utrwala znajomość schematu własnego ciała
- uczestniczy w zabawach ruchowych
- rozwija sprawność manualną
- rozumie pojęcie mumia i sarkofag
Metody pracy:
słowne:
- rozmowa kierowana
czynne:
- praca techniczna,
oglądowe:
- oglądanie książek
- zabawowe
Formy organizacyjne:
- zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- rolki po papierze toaletowym, bandaże, oczka, klej
Przebieg zajęć:
Powitanie
- zabawa „Robimy kółeczko, okrągłe jajeczko, tupiemy, klaszczemy, siadamy, słuchamy” . „Witamy się wesoło, teraz macha do mnie całe koło.”
Nauczyciel wprowadza dzieci w temat
- Piramidy to starożytne grobowce władców Egiptu czyli faraonów, którzy po śmierci byli mumifikowani czyli ich ciało balsamowano nacierano olejkami specjalnymi, zostawała sama skóra i kości a następnie owijano bandażami i składano w bogato zdobiony najczęściej złotych trumnach nazywanych sarkofagami. Dzieci oglądają przyniesione przez nauczyciela książki ze zdjęciami mumii egipskich i sarkofagów. (7 min.)
Dzieci według wskazówek nauczyciela szukają w sali ukrytych rysunków mumii. (3 min.)
Praca techniczna „Mumie z rolek”
- dzieci owijają posmarowane klejem rolki po papierze toaletowym bandażem, na koniec doklejają oczka (15 min.)
Zabawa ruchowa „Mumia do mumi”
- Dzieci dobierają się w pary. Dziecko bez pary podaje komendy, a reszta ma je wykonać, np. „Nosy do nosów”, „Kolano do kolana”, „Czoło do czoła”. Gdy pada polecenie „Ludzie do ludzi”, dzieci muszą szybko zmienić parę. Osoba pozostająca bez partnera prowadzi dalej grę, wydając polecenia. (3 min.)
Podsumowanie zajęć
- dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela: co to jest mumia i sarkofag?, co zapamiętają z zajęć. (2 min,)
Opracowała:
Karolina Żarczyńska