Ekologia w naszym przedszkolu

Ekologia w naszym przedszkolu

(...)Aby ułatwić naszym dzieciom dostęp do dość trudnych haseł zw. z ekologią, zabieramy je na regionalne konkursy ekologiczne organizowane przez inne przedszkola, gdzie poprzez zabawę i współzawodnictwo przyswajają sobie wiele pojęć i uczą się żyć ekologicznie. Dzieci również biorą udział w wielu ogólnopolskich konkursach plastycznych o tematyce przyrodniczej i ekologicznej organizowanych przez inne przedszkola oraz nadleśnictwa. Udział w konkursach jest poprzedzony szeregiem zajęć w przedszkolu. Możemy się pochwalić zajęciem wysokich miejsc, a to jest najlepszym dowodem na to, że nasze dzieci są zainteresowane tym tematem.

Natomiast nasze przedszkole jest organizatorem konkursu plastycznego, którego temat również oscyluje wokół przyrody. I etap tegorocznego konkursu odbył się pod hasłem "Polska jesień w oczach dziecka", co również zachęcało naszych uczestników do bliskiego obcowania z przyrodą, by potem móc stworzyć jej portret. II etap to plener malarski, a więc w bardzo bliskim kontakcie z przyrodą.

W każdej z naszych sal założyłyśmy kącik przyrody, który zmienia się nie tylko wraz z każdą porą roku, ale zawsze wtedy, gdy dzieci mają coś interesującego do zaprezentowania w nim. Również nasze gazetki ścienne traktują o przyrodzie i ekologii. Corocznie organizujemy "Dzień Zielony" zw. z „Dniem Ziemi” oraz hucznie obchodzimy "Pierwszy Dzień Wiosny". Siejemy wraz z dziećmi roślinki, zakładamy hodowle w naszych przedszkolnych doniczkach. Zimą staramy się zadbać o naszych „braci mniejszych”, a więc przygotowujemy karmniki dla ptaków. Karmniki zostają umieszczone w naszym przedszkolnym ogrodzie tak, byśmy mogli sprawdzać, czy nie trzeba uzupełnić ptakom zapasów.  

Staramy się nie marnować niczego, co może zostać ponownie zużyte lub przetworzone. Prosimy rodziców naszych dzieci o przynoszenie do przedszkola kartek zapisanych z jednej strony, bo przecież można jeszcze je wykorzystać do rysowania. W naszym przedszkolnym holu ustawiłyśmy kilka pojemników - kolorowe zachęcają do segregowania śmieci (każdy pojemnik jest opisany, ale dzieci nie mają problemów z umieszczaniem odpadów we właściwym pojemniku), w innych pojemnikach gromadzimy baterie, makulaturę. Aby ukazać dzieciom szkodliwy wpływ niektórych substancji na środowisko zorganizowałyśmy konkurs na rzeźbę z siatki foliowej. W ramach codziennych zajęć przeprowadzamy mnóstwo eksperymentów zw. z przyrodą. Staramy się kilka razy w tygodniu wychodzić na spacery, każda pora roku temu sprzyja, bo przecież w przyrodzie ciągle coś się dzieje i zawsze warto ją "podglądać”.

Opracowała: mgr Monika Kolankiewicz

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi