Emocje i maniery - scenariusz zajęcia hospitowanego w grupie 5 i 6 latków

Emocje i maniery - scenariusz zajęcia hospitowanego w grupie 5 i 6 latków
3.7
13 ocen
Oceń

Emocje i maniery.

Cel ogólny:

  • Stwarzanie nowych sytuacji problemowych, wyzwalających u dzieci potrzebę samodzielnego rozwiązywania;
  • Umiejętność psychologicznego kojarzenia słów;
  • Wzbogacanie słownictwa emocjonalnego;
  • Rozpoznawanie, nazywanie i wyrażanie podstawowych uczuć i emocji;
  • Rozumienie konieczności przestrzegania przyjętych form grzecznościowych;
  • Budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby;
  • Kształtowanie współpracy w obrębie  grupy poprzez stawianie zadań do wykonania;
  • Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia;
  • Kształcenie wyobraźni i myślenia przyczynowo – skutkowego, umiejętności wyciągania wniosków;
  • Ćwiczenie pamięci odtwórczej poprzez sięganie do wiadomości nabytych wcześniej;
  • Rozwijanie spostrzegawczości, koncentracji  i uwagi w trakcie zabaw logicznych oraz zabaw z wizytówkami wyrazowymi;
  • Posługiwanie się formami językowymi takimi jak przymiotniki i rzeczowniki w sposób zamienny;
  • Kształcenie sprawności ruchowej w trakcie zabaw przy muzyce;
  • Zaprezentowanie zdobytej przez dzieci wiedzy oraz umiejętności;

   
Cele operacyjne (dziecko):

  • 5-letnie domyśla się dalszych treści i snuje domysły;
  • 6-letnie wybiega myślą ponad treść przedstawioną;
  • Uczy się umiejętności wyrażania swoich emocji;
  • Potrafi nazywać i rozpoznawać własne uczucia;
  • Interpretuje sytuacje z różnego punktu widzenia;
  • Rozróżnia dobre i złe emocje;
  • Rozumie terminy: „pozytywny”, „negatywny”, „neutralny”;
  • Odczytuje wizytówki wyrazowe i przypina je pod obrazkami ( wg I.Majchrzak );
  • Bierze udział we zabawie relaksacyjnej kształtującej pamięć dotykową;
  • Dzieli emocje na grupy, zgodnie z ustalonym wcześniej kolorem, interpretując w ten sposób własny stan odczuwania;
  • Reaguje na umowne sygnały;
  • Wczuwa się w określone sytuacje;
  • Wypowiada się na temat emocji;
  • Rozumie i akceptuje uczucia innych;
  • Potrafi wyrazić emocje w formie plastycznej;
  • Śpiewa piosenkę pt.: „Śmieszny portret”;
  • Rozumie konieczność przestrzegania form towarzyskich i reguł grzecznościowych;
  • Wyjaśnia znaczenie wybranych wyrażeń związanych z uprzejmością i dobrym zachowaniem;
  • Kojarzy trudne słowa t.j.: konwenanse, savoir-vivre, kurtuazja, bon ton, maniery z przestrzeganiem dobrego zachowania się;
  • Ocenia zachowanie się innych osób w podanych sytuacjach;
  • Usprawnia narządy artykulacyjne w trakcie mechanicznego powtarzania tekstu zawierającego trudne do wypowiedzenia słowa;
  • Bierze udział w zabawie ruchowej przy muzyce zgodnie z koncepcją B.Struss;
  • Żegna się z zaproszonymi gośćmi za pomocą improwizacji ruchowej wg M.Bogdanowicz.

Obszary edukacyjne:

  • zdrowotny;
  • społeczno – moralny;
  • ruchowy;
  • językowy;
  • matematyczny;
  • muzyczny;

Metody pracy:

  • słowna, czynna, zadań do wykonania;
  • metody autorskie: dr I.Majchrzak, M.Bogdanowicz, B.Strauss;

Formy pracy:

  • grupowa;
  • zespołowa;
  • indywidualna;

Pomoce:

  • muzyka na CD do zabaw ruchowych (powitanie, pożegnanie, „Głowa, ramiona…”) i piosenki „Śmieszny portret”;
  • ilustracje przedstawiające ludzi wyrażających rozmaite emocje;
  • sylwety twarzy przedstawiające emocje;
  • wizytówki wyrazowe;
  • wizytówki imienne;
  • kolorowe kartoniki;
  • kostka mimiczna;
  • karteczki dla każdego dziecka z nazwami emocji;
  • kartki formatu a-4 z przygotowanym owalem głowy;
  • ilustracje przedstawiające właściwe i niewłaściwe sposoby zachowań;
  • Schemat liczbowo – literowy wyznaczający podział grupy na zespoły;
  • Utwór wierszowany B.Piergi pt.: „Dobre maniery na wesoło”;

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie się z dziećmi piosenką: „Na powitanie wszyscy razem” (wg M.Bogdanowicz)

„Na powitanie wszyscy razem, hip, hip, hura, hip, hip, hura, hip, hip,hura! Z całego serca pełnym gazem: witamy was, witamy was, witamy was!”

Twoje uwagi i pomysły

Dodane komentarze (1)

  • Dana
    odpowiedz

    Jedna uwaga. Nie ma pozytywnych-dobrych emocji, ani negatywnych-złych. Emocje są moralnie obojętne, nie wartościujemy ich. Ewentualnie dzielimy je na te przyjemne lub nieprzyjemne w odczuwaniu. Wszystkie emocje są bardzo potrzebne, np. strach, niepokój informują nas o niebezpieczeństwie, smutek o stracie, itd.

Tagi