„Farm animals” - scenariusz zajęć z języka angielskiego dla dzieci 4-letnich

Cele główne:
- zapoznanie się ze słownictwem związanym ze zwierzętami hodowlanymi (farma),
- tworzenie wyrażeń i struktur zdaniowych: This is a...,
- aktywne uczestnictwo w zabawach i zajęciach edukacyjnych poprzez śpiew, ruch,
- rozpoznawanie nowego słownictwa przy pomocy obrazków, gestów oraz mimiki,
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości,
- wprowadzenie zabaw wymagających przestrzegania reguł.
Cele szczegółowe:
- próby nazywania po angielsku zwierząt hodowlanych (a cow – krowa, a horse – koń, a pig – świnia, a duck – kaczka, a sheep – owca, a dog – pies),
- odgadywanie brakującego elementu,
- śpiewanie i ilustrowanie ruchem treści prezentowanej piosenki,
- reagowanie na sygnały słowne, dźwiękowe, gesty,
- identyfikowanie i reagowanie na nowe słownictwo,
- tworzenie prostych struktur zdaniowych: This is a...,
- przestrzeganie zasad i norm grupowych podczas zajęć,
- zgodna współpraca z rówieśnikami.
Metody:
- Metoda obrazowa,
- Metoda słowna,
- Metoda reagowania całym ciałem (Total Physical Responses).
Formy:
- Zbiorowa,
- Indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
karty obrazkowe ze zwierzętami (flashcards), magnetofon, płyta CD, woreczek do gimnastyki, nagrody (naklejki ze zwierzętami), pudełko
Przebieg zajęć:
1. „Hello song” – piosenka na przywitanie:
Hello! (machamy prawą ręką)
Hello! (machamy lewą ręką)
Hello, how are you? (robimy ukłon)
(Powtarzamy wszystko 2 razy)
I'm good! (kciuk do góry - prawa ręka)
I'm great! (kciuk do góry - lewa ręka)
I'm wonderful! (kciuki do góry - obie ręce, poruszamy bioderkami)
(Powtarzamy wszystko 2 razy)
Hello! (machamy prawą ręką)
Hello! (machamy lewą ręką)
Hello, how are you? (robimy ukłon)
(Powtarzamy wszystko 2 razy)
I'm tired. (opuszczamy ramiona w dół i wzdychamy)
I'm hungry. (masujemy się po brzuchu)
I'm not so good. (kciuki w dół, smutna mina)
(Powtarzamy wszystko 2 razy)
Hello! (machamy prawą ręką)
Hello! (machamy lewą ręką)
Hello, how are you? (robimy ukłon)
(Powtarzamy wszystko 2 razy)
2. Throw the bag:
Zabawa na rozpoczęcie pracy ze słownictwem. Dzieci po kolei rzucają woreczek wypełniony grochem (taki, jakiego używają na zajęciach z gimnastyki) na rozłożone na podłodze karty. Po wycelowaniu w odpowiedni obrazek nauczyciel pyta What’s this? Wszyscy odpowiadamy This is a... Po jednej rundzie można przyspieszyć tempo zabawy i/lub w pierwszej rundzie każdy wyraz powtarzać dwa razy (np. wolno i szybko), w drugiej tylko raz (szybko).
3. What’s missing?:
Nauczyciel prosi dzieci o zamknięcie oczu (Close your eyes). Następnie zakrywa jakiś obrazek i prosi o otworzenie oczu (Open your eyes. What’s missing?). Dzieci odgadują jakiego zwierzęcia brakuje.
4. Prezentacja piosenki „Walk Around The Farm”:
Nauczyciel pokazując karty z obrazkami zwierząt, prezentuje słowa piosenki. Dzieci próbują śpiewać i ilustrować ruchem piosenkę. Nauczyciel zachęca dzieci do aktywnego brania udziału w śpiewaniu oraz wykonywaniu czynności związanych z piosenką.
Let's take a walk around the farm,
around the farm,
around the farm.
Let's take a walk around the farm,
What do you SEE?
A cow! A cow!
A dog! A dog!
A duck! A duck!
A horse! A horse!
A pig! A pig!
A sheep! A sheep!
That's what you SEE!
Let's take a walk around the farm,
around the farm,
around the farm.
Let's take a walk around the farm,
What do you HEAR?