Finałowa edycja Festiwalu Ojce i Dziatki w Lublinie

Finałowa edycja Festiwalu Ojce i Dziatki w Lublinie
Drukuj Skomentuj

Po kilku miesiącach intensywnych działań, spotkań, warsztatów i wydarzeń specjalnych w wielu miastach Fundacja Czas Dzieci zmierza do Lublina! Finałowa edycja tegorocznego Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej ─ Ojce i Dziatki odbędzie się w dniach 16-19 września, a gościć nas będą: Centrum Spotkania Kultur, Dom Słów oraz filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

 O największych atrakcjach trudno mówić, bo jak podkreślają organizatorzy ─ dla każdego dziecka jest ważne zupełnie coś innego. Bardzo widoczny w tegorocznym programie jest nurt ekologiczny. Tu warto zwrócić uwagę na wystawę stworzoną dla najmłodszych uczestników festiwalu na podstawie książek Tomasza Samojlika. Na przedszkolaki w Centrum Spotkania Kultur czeka nie tylko przestrzeń, w której mogą odkrywać tajemnice polskich parków narodowych, ale także karty pracy przypominające do złudzenia mapę turystyczną. Na młodych wielbicieli przyrody czekają także warsztaty kreatywne z Dominiką Czerniak-Chojnacką oraz cykl przyrodniczy w Biotece.

W Biblio ─ stałym już miejscu na mapie corocznego festiwalu ─ prawdziwe święto komiksu: wystawa prezentująca współczesne komiksy dla dzieci.
Swoją obecność na warsztatach zapowiedział scenarzysta komiksowy Bartosz Sztybor, nagrodzony m.in . w konkursie im. Janusza Christy.

Cytując Agnieszkę Karp-Szymańską, dyrektor programową festiwalu: “Obecnie komiks to propozycja już nie tylko dla wielbicieli fantasy. Wielu twórców podejmuje tematy współczesne, ważne także w świecie dzieci i młodzieży. Relacje rówieśnicze i międzypokoleniowe, a także emocje w wielu odcieniach ─ to tylko niektóre z tematów podejmowanych w przedstawionych pracach, których mistrzowskie fabuły znakomicie korespondują z oryginalną i niezwykle różnorodną formą”.


Emocji nie zabraknie również w aktywnościach zaproponowanych przez Dom Słów, bo to tutaj oglądać będzie można niezwykłą wystawę Iwony Chmielewskiej „Abecadło”, a sama artystka połączy się z uczestnikami online i weźmie udział w pełnym atrakcji wernisażu.


Ponadto, z dziećmi spotkają się: Justyna Bednarek, Katarzyna Ryrych, Małgorzata Swędrowska, Magdalena Górska oraz Piotr Fąfrowicz.


Festiwal międzypokoleniowy nie mógłby obyć się bez wyraźnego elementu łączącego pokolenia. W tym roku  jest nim wystawa ilustracji Štěpána Zavřela . Po raz pierwszy polskiej publiczności przybliżymy sylwetkę tego wielkiego artysty. Wystawę będzie można oglądać w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur ─ głównego partnera festiwalu.


Wszystkie wydarzenia są darmowe, ale obowiązują zapisy:

www.festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-lublin/  


Liczba miejsc ograniczona!Festiwal organizuje Fundacja Czas Dzieci.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!