Funkcje higieny w zachowaniu zdrowia

Funkcje higieny w zachowaniu zdrowia

Higiena to słowo, które weszło do użytku na początku XIX wieku. Higiena znaczy – to  co jest zdrowe, nie jest już pustym słowem określającym zdrowie, ale całość środków,  umiejętności sprzyjających ich utrzymaniu.

Obecnie jest to osobna dyscyplina medycyny. Higiena ma powiązania naukowe z filozofią  naturalną. Nie da się o niej pomyśleć, nie czyniąc z niej specyficznej gałęzi wiedzy  medycznej. W poprzednich wiekach lekarz był bliski politykowi, odgrywał rolę w planowaniu miasta i wielu miejsc publicznych. Ten wpływ na życie codzienne ludzi musiał mieć konsekwencje. Na początku XX wieku lekarz wymaga więcej precyzji działania planowego i podkreślenia swych kompetencji naukowych. Lekarz na łamach czasopism odkrywa, że chrześcijaństwo zawsze ceniło naukowe normy czystości. To pierwsze teksty  na temat higieny w czasopiśmie chrześcijańskim „Obecnie wypada czerpać dowody w kwestiach Religi z dziedziny nauki, która tak długo była wrogiem.

Higiena została uznana przez różne środowiska. Higienistów fascynują osiągnięcia uczonych i lekarzy, którzy wysuwają niewątpliwy wniosek „Jeśli weźmie się pod uwagę,  że skóra jest narzędziem oddychania, że wdycha tlen, a wydycha kwas węglowy, łatwo  zrozumieli, jak ważne jest, by utrzymana była w dobrych warunkach, w czystości i giętkości”.

Zadaniem higieny osobistej człowieka jest zapewnienie prawidłowego rozwoju organizmu.  Celem higieny jest nie tylko ochrona organizmu przed chorobami, ale dążenie do utrzymania organizmu człowieka w dobrym stanie zdrowia i w dobrym samopoczuciu. Zdaniem higieny będzie więc zwrócenie uwagi przede wszystkim na czynniki pozytywne, które prowadzą nie tylko do utrzymania, ale i wzmocnienia zdrowia człowieka. Celem higieny jest rozwijanie pełni sprawności i aktywności organizmu człowieka w każdym wieku. Czynniki negatywne, a więc szkodliwe, jeśli występują przez dłuższy okres, mogą prowadzić do chorób.

Formułowanie, zlecanie i sprawdzanie współczesnych porad higieniczno – zdrowotnych stanowi frapujący elemeny promocji zdrowia w wykonaniu higienistów i pedagogów. W  profilaktycznym krzepieniu fizycznych i psychicznych sił człowieka obowiązuje  przestrzeganie udowodnionych zasad, prowadzenie higienicznego trybu życia, efektywny  odpoczynek, umiar, czujność na destrukcyjne wpływy, czerpanie z rad mądrych ludzi, pogoda i równowaga ducha, stałe doskonalenie własnego poznawania, myślenia i działania. Życie według tych zasad przyczyni się do zdrowego trybu życia.

Autor: Hanna Mydlak

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi