Gdy ugryzie kleszcz - borelioza u dzieci

Gdy ugryzie kleszcz - borelioza u dzieci
Drukuj Skomentuj

Latem chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, odbywając wędrówki po lesie czy odwiedzając parki. Kontakt z przyrodą daje wiele satysfakcji, jednak trzeba pamiętać też, że takie wyprawy wymagają zachowania ostrożności. Ważne jest, by po powrocie z wycieczki, czy nawet przydomowego ogrodu, dokładnie obejrzeć ciało malucha i sprawdzić czy razem z nim nie przywędrował niechciany gość - kleszcz, często powodujący boreliozę u dzieci.

Według pediatry z Centrum Medycznego Medrun w Warszawie, Marzeny Gajewskiej, borelioza, nazywana inaczej chorobą z Lyme, to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi, gdy przez ślinę kleszcza wczepionego w ciało, bakteria dostaje się do organizmu. Dlatego tak ważne jest obserwowanie miejsca ukąszenia nawet przez kilka tygodni od momentu usunięcia kleszcza.

 

Borelioza - objawy u dzieci


Borelioza u dzieci jest łatwa do wyleczenia, ale tylko w początkowej fazie. Później borelioza może się utaić, a objawy wystąpić dopiero u dorosłego człowieka! Objawem boreliozy jest rumień wokół miejsca ukąszenia – stąd też bardzo ważna jest obserwacja miejsca, w którym znaleźliśmy nieproszonego gościa. Jednak to nie powinno uśpić czujności rodziców lub opiekunów, gdyż niestety rumień może pojawić się także w każdym innymi miejscu na ciele dziecka. Miejsce ukąszenia nie jest zatem jedynym, które należy bacznie oglądać! W czasie pierwszej fazy zakażenia rumień potrafi zmieniać swój wygląd, kształt oraz umiejscowienie, ale zwykle nie jest trudny do zauważenia. Nie zawsze on występuje zatem uczulam rodziców, by pamiętali, kiedy dziecko miało kontakt z kleszczem – tłumaczy pediatra z Medrun. Leczenie boreliozy u dzieci, będącej jeszcze w fazie rumienia, polega na aplikowaniu antybiotyków oraz uważnej obserwacji pociechy.

Warto wiedzieć, że kleszcze przenoszące wirusa występują w całym kraju, ale są regiony gdzie to zagrożenie boreliozą jest szczególnie wysokie. Najbardziej na tę chorobę narażeni są mieszkańcy wschodnich terenów Polski, a także Mazur, Podlasia i Opolszczyzny.

 

Prawidłowe usuwanie kleszczy


Dr Marzena Gajewska zaleca aby kleszcza usunąć najszybciej, jak to tylko możliwe. Trzeba to zrobić delikatnie i powoli, starając się pozbyć tego pajęczaka w całości. Oczywiście samo wyjęcie kleszcza nie wystarczy, trzeba też udać się do lekarza, który obejrzy dokładnie miejsce ukąszenia i odpowiednio oczyści skórę.

 

Pamiętaj o kleszczu u dziecka


Borelioza może atakować różne narządy ciała i wywoływać wiele rozmaitych reakcji organizmu. Często objawy pojawiające się podczas boreliozy towarzyszą też innym chorobom. W fazie zaawansowanej boreliozy objawy są bardzo niespecyficzne, a rozpoznanie choroby może być trudne. Jednak istnieją pewne symptomy, które sugerują zakażenie boreliozą. Przede wszystkim dotyczą one układu nerwowego. Pamiętajmy jednak, że każde kłopoty ze zdrowiem, które zaobserwujemy u dziecka, powinny zakończyć się wizytą u lekarza. Warto zatem zapamiętać, kiedy dziecko miało kontakt z kleszczem, aby w przyszłości móc ukierunkować poszukiwanie przyczyn różnych dolegliwości - mówi pediatra Marzena Gajewska.

Najlepszą ochroną przed boreliozą jest oczywiście zapobieganie ukąszeniu kleszcza. Dr Gajewska z Centrum Medycznego Medrun tłumaczy, że ryzyko ukąszenia jest największe w czerwcu i lipcu, ale trzeba mieć się na baczności od maja nawet do listopada! Dlatego planując wycieczkę do lasu albo parku trzeba zadbać o odpowiednie, zakrywające ubranie oraz użyć preparatu odstraszającego kleszcze. Po powrocie do domu trzeba dokładnie obejrzeć skórę dziecka!

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (7)

 • Katarzyna
  odpowiedz

  Dziś u mojego 3 letniego synka wyjęłam kleszcza. W zasadzie nie zdążył się on wbić ale ukąsił bo po usunięciu pociekła krew. Wyczytałam że we Wrocławiu robi się badanie DNA kleszcza i stwierdza się czy jest nosicielem groźnych chorób. Mimo dużych jak na moją kieszeń kosztów zdecydowaliśmy się go wysłać do badania. Pytanie do Pana Janusza. Jaki odsetek kleszczy które przebadaliście był zarażony? Czy toksyny są wprowadzane do krwi od razu czy dopiero po jakimś czasie żerowania ? Strasznie się boję. Synek jest w trakcie przyjmowania antybiotyku i może być osłabiony.

 • Janusz
  odpowiedz

  Witam, uruchamiamy właśnie usługę dzięki której będzie można zbadać czy dany kleszcz miał boreliozę i uniknąć skutków tej strasznej choroby. Serdecznie zapraszam! zbadajkleszcza.pl

 • milena
  odpowiedz

  Moje 3 letnie dziecko mialo kleszcza poszlam z nia na pogotowie pielegniarka miala problem zeby go usunac po chwili przyszla pani doktor ktora rowniez miala problem niby wyciagniety ale widac jak by cos zostalo wizyta kontrolna u lekarza rodzinnego odrazu antybiotyk kto to widzial zeby kleszcza u malej dziewczynki wyciagac igla

 • wioletta
  odpowiedz

  Witam dzis wrocilam od lekarza z 3letnim synkiem i stwierdzil ze ma rumien na biodrze a kleszczy mial bardzo duzo w wakacje czy tomozliwe bo tak dlugim czasie za tydzien mam kontrole ale ani badan krwi nie zlecila nie wiem niepokoje sie troche chodzi taki zmarnowany spiacy marudny

 • Agnieszka
  odpowiedz

  Moje dziecko walczy z boleriozą od 6 lat - ataki choroby są różne -zawsze po przebytej chorobie np anginie. Np ropne zapalenie stawów.
  KOSZMAR

 • Marcin
  odpowiedz

  Szanowna Pani Doktor. Rumień wędrujący nie jest wyznacznikiem zakażenia. Można zachorować na boleriozę nie mając rumienia wogóle.

 • Ela
  odpowiedz

  Autor artykułu nie mowi niestety co faktycznie zrobic kiedy ugryzie kleszcz. Pomijam fachowe wyjecie kleszcza, bo to jest jasne, ale co dalej?
  Wyobrazmy sobie taką sytuację: wczoraj po południu znlazlam u niespełna 3 letniego synka kleszcza w uchu. Wyjęłam go fachowo, w całości. Po kleszczu nie ma sladu, chociaż wydaje mi sie, ze w uchu spedził dluzszy czs niz kilka godzin. Po 6 godzinach od wyjecia kleszcza synek dostal wysokiej goraczki: 39,2 st. C. rano zwymiotowal. Po 12 godzinach od wystapienia goraczki jego stan jest bardzo dobry. Pediatra nie stwierdzil na razie infekcji.
  I co teraz? Antybiotyk przez 2 tygodnie zapobiegawczo? A moze szkoda zatruwac dziecko antybiotykiem, bo goraczka byla z zupelnie innego powodu?
  Chcialabym poznac opinie lekarzy co zlecaja w takich przypadkach.
  Dodam, ze w 2007 kleszcz z tego samego podworka zakazil mnie borelioza. Z drugiej strony kazdego roku wyciagam kleszcze sobie i calej rodzinie i nic sie na razie nie dzieje.

Tagi