Gramy w zielone - scenariusz zajęć dla dzieci

Gramy w zielone - scenariusz zajęć dla dzieci
Oceń

Cele główne: 


   • inspirowanie zainteresowań poznawczych dzieci, rozwijanie myślenia, 
   • rozwijanie umiejętności mieszania barw podstawowych dla uzyskania barw pochodnych,
   • utrwalenie nazw i wyglądu barw podstawowych i pochodnych.


Cele szczegółowe – dziecko:


   • uważnie słucha zagadek czytanych przez nauczyciela, podaje propozycję odpowiedzi oraz nazywa znane przedmioty przedstawione na obrazku w krótkim czasie, 
   • porównuje przedmioty oraz dostrzega cechę wspólną – kolor zielony,
   • eksperymentuje kolorami podstawowymi dla uzyskania wymaganego koloru pochodnego
   • wymienia i rozróżnia kolory podstawowe: żółty, niebieski i czerwony oraz kolory pochodne: pomarańczowy, fioletowy, zielony.


Metody: czynne, oglądowe, słowne


Formy: indywidualna, całą grupą


Czas trwania: 25 min


Pomoce: obrazki przedstawiające przedmioty w kolorze zielonym, nagranie dowolnej muzyki, farby w kolorze czerwonym, żółtym i niebieskim, białe kartki A3, białe kartki A4 dla każdego dziecka, pędzle, paletki do farb.


Przebieg zajęć:


   1. Zabawa na powitanie „Hopsasa! Oto ja” – wspólne recytowanie wierszyka oraz ilustrowanie ruchem jego treści.


Hopsasa! Oto ja! 
Rączki dwie, nóżki dwie. 
Hopsasa! To się wie! 
Głowa dwoje uszu ma, 
oczy, brodę, usta, nos, 
no i włosów całą moc. 
Hopsasa! Oto ja!


   2. Rozwiązywanie zagadek na temat różnych przedmiotów koloru zielonego z wykorzystaniem ilustracji  – wskazywanie obrazków, o których jest mowa, rozmowa na temat cechy wspólnej, wymienianie innych przedmiotów w kolorze zielonym.


Latem w ogrodzie
wyrósł zielony,
a zimą w słoiku
leży kiszony. (ogórek)


Jestem mała i zielona,
w wodzie czasem zanurzona.
Moje hobby to pływanie.
Lubię także rechotanie. (żaba)


Wiosną na drzewie się zieleni,
ale opada na jesieni. (liść)


Siejemy ją w ogródku,
gdy wiosna się zaczyna.
Co jakiś czas kosiarką
należy ją przycinać. (trawa)


   3. „Zielony” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. Poruszanie się po sali w rytm muzyki i reagowanie na zmniejszenie natężenia poprzez szukanie i przedmiotów w kolorze zielonym.


Dzieci poruszają się po sali zgodnie z rytmem usłyszanej piosenki. Gdy muzyka stanie się cicha, szukają i jak najszybciej dotykają przedmiotu w kolorze zielonym


   4. „Skąd się bierze kolor zielony?” – zajęcia badawcze. Próba uzyskania barwy zielonej z dostępnych dzieciom kolorów.


Dzielimy grupę na kilka zespołów (w zależności od liczebności grupy). Każdy z nich otrzymuje pędzle, kartkę formatu A3 oraz paletkę z farbami w trzech kolorach: żółtym, niebieskim i czerwonym. Zadaniem każdego zespołu jest uzyskanie koloru zielonego z dostępnych na paletce poprzez łączenie dwóch wybranych kolorów.

 

   5. Praca plastyczna z wykorzystaniem koloru zielonego – zamalowywanie ograniczonej powierzchni kartki.


Dzieci malują kartkę A4 pędzlem, ruchami pionowymi lub poziomymi z zachowaniem kierunku z góry na dół. 


   6. Podsumowanie zajęć – ocena poziomu zadowolenia poprzez klaskanie, tupanie.


Autor scenariusza: Małgorzata Szydłowska


Opracowano na podstawie: K. Skafiriak Przygoda z uśmiechem. Trzylatki. Część 2, W. Żaba-Żabińska Kolorowy Start. 3-latek, wrzesień – listopad

Twoje uwagi i pomysły

Tagi