Gry na kartce - świetny sposób na nudę

Gry na kartce - świetny sposób na nudę
Drukuj Skomentuj

Zabawa zwykłą kartką papieru przyda się szczególnie wtedy, kiedy znajdziemy się w miejscu, w którym nie ma żadnych zabawek i kiedy Wasza pociecha zacznie się ewidentnie nudzić. Jeśli więc zdarzy Wam się sytuacja, że będziecie z dzieckiem w poczekalni u lekarza lub w autobusie, który utknął w korku - wykorzystajcie kilka sprawdzonych supergier z papierem w roli głównej. Będziecie potrzebować jedynie długopisu albo kolorowych kredek.

1. WĄŻ

 

Jest to głównie zabawa dla maluchów, które potrafią już pisać. Polega ona na stworzeniu jak najdłuższego i najbardziej pokręconego węża z wymyślonych i zapisanych na kartce wyrazów. Możecie zacząć od wpisania imienia dziecka. Powiedzmy, że jest to 'Kacper'. Słowo kończy się literą 'r', zatem Wasza pociecha musi wymyśleć i dopisać wyraz który będzie zaczynał się na ostatnią literę poprzedniego wyrazu. Wąż może skręcać w różne strony, a także wychodzić na drugą stronę kartki. Należy jednak unikać powtarzania słów. 

 

2. ZGADYWANKI

 

Ta zabawa polega z kolei na jak najszybszym odgadnięciu tego, co rysuje na kartce druga osoba. Dla ułatwienia, można przedstawiać wyłącznie rzeczy znajdujące się wokół nas np. kapelusz stojącej obok pani lub zegar wiszący na ścianie. Podczas rysowania należy liczyć wszystkie pociągnięcia długopisu. Im mniej kresek zobaczymy zanim rozwiążemy zagadkę - tym większe będą szanse na wygraną.

 

3. SKOJARZENIA

 

Kolejnym pomysłem na papierową zabawę z maluchem będą wyrazowe skojarzenia. Na początek, wymyślcie jakieś hasło, które podacie swojemu dziecku. Dla przykładu, niech to będzie 'lato'. Zadaniem malucha jest narysowanie tego, co kojarzy mu się z danym pojęciem., lecz musi to zrobić tak, abyście nie widzieli jego obrazka. Na koniec należy tylko odgadnąć, to, co dziecko miało na myśli. Każdy ma po 5 szans. Potem zamieniacie się rolami.

 

Spontaniczny rysunek jest własną wypowiedzią jego autora, a jego analiza pomocna jest w procesie poznawczym. Wejdź i zobacz:

 

4. LICZBY

 

Ile jest kwiatków w poczekalni? Ile okien widzisz w gabinecie? Ile osób stoi w kolejce do rejestracji? Waszym zadaniem będzie naprzemienne zadawanie sobie tego typu pytań, a następnie dokonanie właściwych odpowiedzi, które znajdą się na Waszych kartkach papieru. Na koniec porównajcie swoje wyniki i sprawdźcie, czy różnią się między sobą. Wygrywa ten, kto policzy bezbłędnie wszystkie wymienione elementy.

 

5. RECEPTA

 

Oczekiwanie na wizytę u lekarza będzie wyjątkowo sprzyjającą okazją, by wykorzystać ten rodzaj zabawy. Zaproponujcie dzieciom, że będziecie pacjentami, którzy zaczną podawać pewne objawy choroby. Jeśli powiecie, że boli Was brzuch - maluchy powinny narysować kubek z herbatą. Takie zgadywanki mogą być dobrym momentem do rozmowy na temat dbania o zdrowie.

 

6. SKLEPOWY ASORTYMENT

 

Co powiecie na mały sprawdzian z asortymentu poszczególnych sklepów? Kiedy powiecie np. biblioteka - Wasza pociecha narysuje książkę. Podobnie będzie z warzywniakiem, drogerią, piekarnią, czy sklepem ogrodniczym. Jeśli skończą się Wam pomysły, przejdźcie do zawodów. Niech dziecko zobrazuje przedmioty, które kojarzą mu się z konkretną pracą - szewca, pilota lub elektryka.

 

Długi majowy weekend to ten moment w roku, na który wyczekują zarówno dorośli, jak i maluchy. Nie masz pomysłu na wyjazd? Zobacz:

 

7. SZCZEGÓŁY

 

To zabawa na spostrzegawczość i wyobraźnię. Postarajcie się stworzyć niekompletny obrazek, prezntujący jakiś przedmiot lub postać. Możecie namalować samochód bez drzwi lub mężczyznę bez ust. Poproście dziecko, aby uzupełniło wszystkie brakujące elementy.

 

8. PORTRET

 

Na samej górze kartki narysujcie głowę jakiegoś zwierzątka. Następnie, zegnijcie ją w taki sposób, aby nie widać było całej głowy, a jedynie jej zakończenie i poproście dziecko, by dorysowało resztę ciała. Tak poprowadzona zabawa z pewnością wywoła ogromne salwy śmiechu. A jeśli dzieci będzie dwoje - niech jedno narysuje tylko tyłów, a drugie doda nogi.

 

9. RÓŻNICE

 

Taka zabawa będzie odpowiednia dla młodszych dzieci. Polega ona na tym, że rodzic rysuje dwa proste obrazki. Sęk w tym, że w jednym musi brakować kilku elementów. Zadaniem malucha będzie odnalezienie wszystkich różnic. Stopień trudności gry należy dostosować do wieku malca.

 

10. KOPIA

 

Przebywając na poczcie, w urzędzie miasta, czy w przychodni lekarskiej - często widzimy wiszące na ścianach plakaty. Te najciekawsze umieszczane są przy gabinetach lekarskich, ponieważ przedstawiają zwykle szkielet człowieka. Twój maluch narzeka na nudę? Poproś go, aby dokładnie przerysował wisząca planszę, starając się zrobić to jak najdokładniej.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi