Grypa u dziecka groźniejsza niż koronawirus: jak rozpoznać i zapobiegać?

Grypa u dziecka groźniejsza niż koronawirus: jak rozpoznać i zapobiegać?
Drukuj Skomentuj

W Polsce dotychczas nie zanotowano przypadku zachorowania na COVID-29, natomiast wirus grypy zabił już 16 osób. Jego ostatnią ofiarą jest dziecko, u którego nie rozpoznano objawów zachorowania.

Jakie objawy powoduje grypa u dzieci?

 

Układ odpornościowy kilkumiesięcznego dziecka nie zdążył zetknąć się z wystarczającą liczbą patogenów, więc nie jest na tyle silny, by poradzić sobie z wirusem. Grypa u dzieci może powodować takie objawy jak: bardzo wysoka gorączka, suchy kaszel i ból gardła, bóle mięśni i stawów oraz ogólne zmęczenie.  Dziecko może zakażać przez 10 dni lub dłużej.


Choć grypę u dziecka bardzo łatwo można pomylić z przeziębieniem, warto udać się do lekarza. Lekami na grypę w tym przypadku będą preparaty przeciwgorączkowe i przecwibólowe, ale lekarz może zalecić również leki przeciwkaszlowe. Pod żadnym pozorem nie wolno podać dziecku popularnej aspiryny (kwasu acetylosalicylowego), ze względu na ryzyko ciężkiego uszkodzenia wątroby.


Jak zabija grypa?

 

Specjaliści WHO podają, że tylko jedna trzecia umiera z powodu wirusa grypy, zaś
z powodu powikłań po grypie aż 75%. Za najczęstszą przyczynę zgonów uznaje się zapalenie płuc skutkujące niewydolnością oddychową lub sepsą.

 

Co robić, by zapobiec wirusowi?

 

Grypa przenosi się drogą kropelkową, więc warto izolować dzieci chore od dzieci zdrowych oraz nauczyć przedszkolaka higieny osobistej. Lekarze alarmują, by zacząć działać jeszcze przed chorobą. Zalecane są szczepienia przeciw grypie, których koszt waha się w granicach 30-40 zł. Choć zwykle szczepienia dotyczą dzieci w wieku 2-5 lat, dostępne jest szczepienie dzieci, które ukończyły 6 miesiąc życia. Niestety, ta metoda jest w Polsce zbyt mało popularna, mimo że zabieg zmniejsza ryzyko powikłań i sprawia, że dziecko łagodniej przechodzi chorobę.

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!