„Grzybobranie - borowiki i muchomory” - scenariusz zajęcia z zakresu przyrody

„Grzybobranie - borowiki i muchomory” - scenariusz zajęcia z zakresu przyrody
3.3
12 ocen
Oceń

Najlepszym elementem poznania świata jest kontakt z przyrodą.

Od najmłodszej grupy wzbogacam wiedze moich wychowanków poprzez streści  o bogactwie przyrody, jej wpływie na życie ludzi i nasze środowisko, w którym żyjemy. Poszerzam wiedze nie tylko w oparciu o treści programowe, ale również o nowe treści, które zawarłam w autorskich programach „Przyroda wokół nas”.

„Zadziwiający Świat przyrody”.

Scenariusz tego zajęcia dotyczy darów lasu i jest przeznaczony dla dzieci 4 - letnich.

Cele ogólne:

- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,

- poznanie grzybów jadalnych i trujących,

- przestrzeganie przed zbieraniem grzybów tylko w obecności osoby dorosłej,

- rozwijanie sprawności manualnej.

Cele szczegółowe - dziecko:

- potrafi odróżnić borowika od muchomora, zna ich wygląd i kolor,

- wie, które z nich można jeść,

- umie liczyć w zakresie liczby 4 liczebnikami głównymi,

- potrafi rozprowadzać wyrobioną plasteliną po powierzchni szablonu,

- interesuje się darami lasu,

- aktywnie uczestniczy w zajęciu.

Metoda:

- Słowna: żywe słowo, rozmowa, polecenia,

- czynna: zadanie stawiane do wykonania, techniki twórczego myślenia,

- percepcyjna: relaksacja przy muzyce, pokaz.

Forma:

- zbiorowa,

- indywidualna.

Pomoce:

- wiersze „Borowi”, Muchomor - S. Szuchowa,

- zagadka

- kolorowe ilustracje i naturalne okazy borowika i muchomora,

- plastikowe grzyby,

- plastelina,

- kartony z szablonami borowików i muchomorów,

- magnetofon, nagranie o wesołym nastroju,

- miś „Uszatek” - postać towarzysząca dzieciom podczas zajęcia.

Przebieg:

Wprowadzenie:

Powitanie gościa „misia Uszatka” przez dzieci. Nauczycielka zaprasza gościa i dzieci, aby usiadły i uważnie posłuchały. Wyjaśnia dzieciom, że misie są mieszkańcami lasu i dzisiaj naszym towarzyszem zabawy będzie miś Uszatek.

1. Miś mówi zagadkę:

- Ma on nóżkę - nie ma buta,

ma kapelusz - nie ma głowy.

Czasem gorzki i trujący.

Często smaczny jest i zdrowy. (grzyb)

2. Słuchanie krótkich wierszy:

a) „Borowik”

Znaleźć prawdziwka to nie sztuka.

Jaś się pochyla... patrzy... szuka...

Pod brzozą znaleźć dwa koźlaki,

Wśród sosen bedłki i maślaki,

a ten prawdziwek to nic dobrego,

ciągle się bawi w chowanego.

Jaś już do domu wracać musi.

a wtem spostrzega kapelusik.

Taki prześliczny i brązowy,

biały od spodu, jędrny, zdrowy...

A to Jasiowi się udało!

To jest borowik z nóżką białą!

b) „Muchomor”

Berecik czerwony  ma białe kropeczki.

Nie chcą go brać dzieci, ani wiewióreczki.

Ale niech zielony gwarzy. - Patrzcie jak mi w nim do twarzy.

3. Omówienie treści wierszy - zwrócenie uwagi na nazwy grzybów występujących w wierszach i ich cechy charakterystyczne.

4. Rozmowa na temat grzybów poparta barwnymi ilustracjami, uczulenie
dzieci na to, iż nie wolno im samym zbierać grzybów, mogą to robią tylko w obecności osób dorosłych.

5. Dzielenie zbioru (grzybów) na podzbiory (grzyby jadalne i trujące)

6. Liczenie grzybów z dwóch zbiorów w zakresie liczby cztery. Dzieci przeliczają grzyby (plastikowe) w koszyczkach, zaznaczają ich liczbą za pomocą kółek, rozpoznają borowiki i muchomory.

7. Zabawa ruchowa „Grzybobranie”

Dzieci dostają opaski na głowę: borowik lub muchomor - spacerują po sali przy muzyce wesołej, naśladując szukanie grzybów . Gdy muzyka przestaje  grać, a nauczycielka podaje hasło, np. mówi - muchomory – wtedy dzieci  z opaskami muchomorów tworzą koło i odwrotnie. Zabawę powtarza się kilka razy.

8. Praca indywidualna, plastyczna przy stolikach:

- wyrabianie plasteliny, określanie jej kolorów i rozprowadzanie jej po powierzchni przygotowanego szablonu grzyba. Dobieranie odpowiedniego koloru do danego kształtu grzyba.

9. Symboliczne oznaczenie grzybów tzw. Uśmiechem w znaczeniu: dobry, Zły.

Zakończenie:

Miś pyta dzieci - czy mogą sami zbierać grzyby?

Dzieci powinny odpowiedzieć - nie, tylko z dorosłymi.

Podziękowanie misiowi za przybycie do dzieci, zaproszenie go na inne zajęcia i pożegnanie się miłym okrzykiem - Do zobaczenia!

Opracowanie: Halina Poniatowska

Twoje uwagi i pomysły

Tagi