Grzybobranie: scenariusz uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela

Grzybobranie: scenariusz uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela
2.8
4 oceny
Oceń

Scenariusz Uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela przeprowadzonej w PM-3 w Mielcu.

Cele:

 

- budzenie szacunku do nauczycieli;
- znaczenie wręczania upominków jako symbolu uczucia, szacunku,
przywiązania.

 

Pomoce:

 

czapki - grzybki, płyty CD, sztalugi, nożyczki, kartki, puzzle
„Grzyby”, kosze, kolorowe klocki, duże koperty z pociętymi obrazkami
grzybów - po 2 na nauczycielkę, kartonikami i klejem; gazety, bibuła,
sznurek, taśma klejąca, laurki - grzybki.

 

Miejsce: Sala zabaw

 

Czas trwania: ok. 45 minut

 

Przebieg:

 

1) 2 Nauczycielki prowadzące, przebrane za grzyby siedzą w
koszu na scenie, wyskakują na scenę. Mówią chórem:

 

ZAGADKA: Co to jest? „Stoi w lesie pod drzewem na 1 nodze,
kapeluszem się osłania i nikomu się nie kłania”.

 

Opowiadają, że w lesie pełno grzybów, które siedzą pod krzakami i się
nudzą, bo nikt ich nie zbiera.

 

Powitanie:

 

Wszystkich serdecznie witamy

i na GRZYBOBRANIE
serdecznie zapraszamy.
Zabawa będzie udana,
bo mamy dobry humor od rana.

 

- Czy wiecie kim jesteśmy? Tak, grzyby i dziś jest dobry dzień,
aby nas pozbierać. Ale trochę nas mało do zbierania. Gdzieś
ukryły się grzybki w trawie. - ŚPIEW:

 

Rosły sobie grzybki w trawie, grzybki w trawie, (kucamy)

i patrzą na świat ciekawie, na świat ciekawie, bęc! (robimy lornetki z dłoni, rozglądamy się )
Co to będzie, co to będzie - 2x, (łapiemy się za głowę)
tyle grzybków rośnie wszędzie, rośnie wszędzie, bęc! (rozkładamy ręce) - powtarzamy z dziećmi (naśladują ruchy)

 

PP: - Ale dużo grzybków! Zapraszamy Panie do zbierania grzybów.

 

NN wychodzą, dostają koszyki, kapelusze grzybiarza.

 

PP: - Ale musimy sprawdzić, czy Panie znają się na grzybach.

 

W koszu każda ma kopertę, a w niej grzyby. Trzeba je sprawdzić:
dobre, jadalne przyczepić do tablicy po prawej, a niejadalne do tablicy po lewej.

 

NN pracują, a dzieci uczą się piosenki.

 

Sprawdzamy, których grzybów jest więcej (liczymy).

 

2) Śpiewamy - Uczymy się piosenki „Grzybowy walczyk”.

 

Dzieci pięknie śpiewają. Zobaczymy, jak im pójdzie. (z płytą CD )

 

Hop, hop, hop grzybku, wskocz do koszyka,
możesz tam zaraz tańczyć walczyka,
hop, hop, hop grzybku,
walczyk grzybowy, już do koszyka wskoczył grzyb nowy.

 

3) Zbieramy grzyby: NN stają w różnych częściach sali z
koszami w ręku. Prowadzące rozdają dzieciom kolorowe klocki. NN
rozpoczynają zbierać grzyby równo z piosenką. Dotknięte dziecko
wkłada swój grzyb do kosza i tworzy pociąg za nauczycielką. Gdy
śpiew ustanie, pociągi się zatrzymują.

 

Sprawdzamy grzyby w koszu: segregujemy wg kolorów. Prowadzące wyjaśniają, że czerwone to muchomory, żółte to kurki,
a niebieskie to prawdziwki. Czerwone odkładamy. Wybieramy najlepszego grzybiarza – otrzymuje on w nagrodę oklaski.

 

4) Zabawa ruchowa: Gdzie mają domki Krasnoludki? Pod
grzybkami!

 

A gdzie rosną grzybki? W lesie!

 

Zabawa DRZEWO - GRZYB ( wg lampa - nos). Dzieci albo stoją jak
drzewo, albo kucają jak grzybki.

 

- ew. piosenka z pokazywaniem: Rosną sobie grzybki w trawie i
patrzą na świat ciekawie, co to będzie, co to będzie, tyle grzybków
rośnie wszędzie.

 

5) Zadanie dla grzybiarzy: Każdy grzybiarz wybierze 2
pomocników. Skoro już wiemy, jak wyglądają grzyby, spróbujemy
stworzyć grzybową rodzinkę z papieru. Każdy dostaje starą gazetę,
bibułę, włóczkę, klej, taśmę klejącą. Zespoły próbują skonstruować
grzyba.

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi